fbpx

Żeby zostać Mistrzem – musisz trenować jak Mistrzowie!

  • Napisane przez Weronika
  • Dział: Trening
  • Czytany 5370 razy

Razem z Krzysztofem Bajerą, trenerem i zawodnikiem, trzykrotnym Mistrzem Polski Street Lifting, Mistrzem Polski Kettlebell Hardstyle PRO, złotym Medalistą Debiutów w Trójboju Siłowym, stworzyliśmy serię poświęconą treningowi siłowemu z wolnymi ciężarami. Zebraliśmy dla Was szereg wskazówek, o których być może jeszcze nie słyszeliście – lub słyszeliście, ale dotąd nie czuliście się na tyle pewnie, aby wdrożyć je do swojego treningu. Teraz pod czujnym okiem Mistrza możesz więcej!

Ale zanim złapiemy za sztangę i przejdziemy do konkretów, poznajcie bliżej Krzysztofa Bajerę, którego zapytaliśmy o to, co pozwala mu nie nudzić się treningiem i wciąż mieć wielki... biceps oraz apetyt na coraz więcej! ;)

Kiedy i jak zaczęła się Twoja przygoda z dźwiganiem?

Mając 14 lat kolega zaprosił mnie do swojego garażu, gdzie tata postawił sztangę i ławkę do wyciskania. Robiliśmy tam codziennie różne ćwiczenia przez całe wakacje. Zakochałem się wtedy w żelaznym sporcie i ta miłość trwa do dzisiaj.

Co dla Ciebie osobiście jest takiego wyjątkowego w sportach siłowych? Za co kochasz ten rodzaj aktywności?

Wbrew powszechnemu przekonaniu sporty siłowe to przede wszystkim sporty wymagające niesamowitego przygotowania psychicznego. Oprócz konsekwencji i cierpliwości, które są potrzebne niemal wszędzie, wymagają umiejętnego przejścia w stan między pobudzeniem a maksymalną koncentracją. Są niesamowicie wymierne i klarowne. Sztanga i ciężar zawsze jasno pokażą, kto jest silniejszy. Poza tym gwarantują przejście przez życie bez większych urazów, z atrakcyjnie wyglądającym ciałem i gigantycznymi możliwościami. Kto nie chciałby czuć się jak Superman?

Czy dopada Cię czasem rutyna treningowa? Jak się przed nią chronisz i co radzisz innym?

Rutyna treningowa to coś, czego szukam, a nie od czego uciekam. Tylko rutynowe powtarzanie pewnych czynności (z pełnym zaangażowaniem) gwarantuje osiągnięcie statusu mistrza. Moje obserwacje pokazują raczej, że ludzie za bardzo skoncentrowani są na szukaniu rozrywki i zmian w swoich treningach, zamiast cierpliwie doskonalić podstawy. Mając na myśli podstawy rozumiem je jako podstawowe ćwiczenia siłowe. Niektóre z nich zostały w naszej branży trochę zapomniane i to o nich przygotowaliśmy wspólnie naszą serię filmów z wolnymi ciężarami.

Jakie plany na najbliższy sezon? Do jakich zawodów się teraz przygotowujesz?

Jeśli pandemia nie pokrzyżuje planów, to na pierwszy ogień idą Mistrzostwa Europy w Trójboju Siłowym Klasycznym (edit: z Mistrzostw Europy Krzysztof Bajera wraca z brązowym medalem w swojej kategorii!). Potem Mistrzostwa Polski Street Lifting (edit: trzeci raz z rzędu Krzysztof Bajera zdobywa Mistrzostwo we wszystkich trzech kategoriach!) i Mistrzostwa Świata w Podciąganiu na drążku. Dalsze plany są zbyt odległe, żeby o nich teraz mówić, ale myślę że marzeniem każdego atlety jest odsłuchanie własnego hymnu na dekoracji Mistrzostw Świata.

5 najbardziej niedocenionych ćwiczeń w treningu siłowym

  1.    Martwy ciąg w chwycie rwaniowym

Doceniasz wielopłaszczyznowe korzyści martwego ciągu? A co powiesz na zwiększenie jego efektywności poprzez zmienienie rodzaju stosowanego chwytu? Jeśli podstawową wersję tego ćwiczenia masz opanowaną, koniecznie pokuś się o wypróbowanie martwego ciągu w chwycie rwaniowym.

  2.    Tureckie wstawanie ze sztangą

Ten złożony ruch wymagać będzie od Ciebie gibkości i siły. W naszym filmie, pod okiem Krzysztofa Bajery, nauczysz się wykonywać go krok po kroku.

  3.    Przysiad Zerchera

Czym przysiad Zerchera różni się od konwencjonalnego przysiadu? W jakich przypadkach sprawdzi się lepiej niż przysiad przedni? I jak poprawnie go wykonać? Do stosowania Przysiadu Zerchera zachęca sam Louie Simmons, więc nie ociągaj się z poznaniem odpowiedzi na te pytania ;)

  4.    Wyciskanie sztangi w chwycie rwaniowym

Jeśli trenujesz dwubój olimpijski, CrossFit lub każdą dycyplinę sportu, w której pojawiają się rzuty – musisz znać to ćwiczenie. Nie znasz? Nadrób szybko zaległości i włącz je do swojego planu treningowego.

  5.    Wyciskanie hantli jednorącz leżąc

Chcesz wzmocnić obręcz barkową oraz triceps do wyciskania na ławce w pozycji leżącej? Zrobisz to stosując wyciskanie hantli jednorącz z podłogi. To ćwiczenie nie należy do najprostszych, dlatego stosuj się do rad, które udziela Krzysztof Bajera.

WOLNE CIĘŻARY TIGUAR

Jesteś gotowy? Złap za wolne ciężary tiguar! Poznaj najcięższe pozycje w naszym asortymencie: