fbpx

Typ budowy ciała a aktywność fizyczna. Sprawdź do jakich sportów jesteś naturalnie predysponowany!

  • Napisane przez Michał Marzec
  • Dział: Zacznij ćwiczyć!
  • Czytany 6303 razy

Wielu z nas za sprawą podjętych postanowień decyduje się na rozpoczęcie swojej przygody z rekreacyjną aktywnością fizyczną. Każdy powód jest dobry – czy będzie to aspekt zdrowotny, czy chęć zachowania atrakcyjnej sylwetki, a może po prostu odreagowanie po stresujących chwilach zawodowych.

Często jednak po początkowym entuzjazmie przychodzą chwile zwątpienia, utraty determinacji i motywacji – co zazwyczaj kończy się rezygnacją z aktywności i powrotem do złych nawyków i stagnacji ruchowej.

Czy za taki stan rzeczy może odpowiadać… typ budowy Twojego ciała?

Musisz wiedzieć, że analizując możliwości fizyczne swojego organizmu warto opierać się na fakcie istnienia trzech głównych typów organizmów, charakteryzującymi się innymi cechami i możliwościami.

Wyróżnić można:

  • typ asteniczny (ektomorficzny),
  • atletyczny (mezomorficzny),
  • oraz pykniczny (endomorficzny).

  1.    Ektomorficzny typ budowy ciała

Charakteryzuje się szczupłą sylwetką, małym otłuszczeniem i stosunkowo niewielkim umięśnieniem – posiadając przewagę cech tego typu będziesz z powodzeniem biegał na długie dystanse, uczestniczył w wycieczkach rowerowych, czy chodził po górach. Sprawdzisz się w formach gdzie czas wysiłku jest długi, a nawet przekraczający wiele godzin. Natomiast na pewno bardzo ciężko będzie Ci zdobyć spektakularną masę mięśniową i siłę ciężko-atletyczną.

  2.    Mezomorficzny typ budowy ciała

W przypadku typu atletycznego, czyli mocnej budowy ciała, grubych kości i sylwetki typu „V” – postępy w ćwiczeniach siłowych i przyrosty mięśni będą kwestią chwili, przyjdą z łatwością. Oczywiście analogicznie – formy bazujące na długich wysiłkach będą dla Ciebie bardzo trudne i mogą okazać się mocno demotywujące.

  3.    Endomorficzny typ budowy ciała

Jeśli w swoich genach masz przewagę endomorfii – czyli tendencji do okrągłych kształtów – uzbrój się w cierpliwość. Oczekiwanie na spektakularne efekty w krótkim czasie może prowadzić do utraty wiary w sukces. Każda z powyższych form będzie dobrą drogą, lecz pamiętaj o tym, że jedynie konsekwencja doprowadzi Cię do celu. W przypadku przewagi cech endomorficznych często sprawdzają się formy ruchu, które wykonywane są w odciążeniu – na przykład ćwiczenia w wodzie.

Powyższe opracowanie ma być dla Ciebie jedynie wskazówką do realizacji celu. Nie chodzi o „pójście na łatwiznę”, ale świadomość Twoich uwarunkowań, które warto wziąć pod uwagę planując rozpoczęcie regularnych ćwiczeń. Natomiast nawet w sytuacji wyboru zgodnego z Twoim somatotypem nie uciekniesz od dużego nakładu pracy, jeśli chcesz osiągnąć i utrzymać swój zamierzony efekt ;)

Przeczytaj inne moje artykuły:
Wysiłek fizyczny a sposób odżywiania
10 najczęstszych błędów żywieniowych, które mają negatywny wpływ na Twoje zdrowie
ABC odżywiania – rola głównych składników odżywczych w funkcjonowaniu Twojego organizmu
Nawadnianie organizmu – kiedy najlepiej sprawdza się woda, kiedy słodkie napoje, a kiedy izotoniki?

_____________________________________________

Michał Marzec

Dietetyk sportowy, instruktor sportu, ratownik medyczny.
Wykładowca Społecznej Akademii Nauk na kierunku fizjoterapia.
Współwłaściciel Squash Point Rytm w Łodzi.

_____________________________________________

Najnowsze artykuły na naszym blogu