Trening na ratunek plecom cz. 1 – zadbaj o swój kręgosłup
- Napisane przez Monika Stryjewska
- Dział: Zacznij ćwiczyć!
- Czytany 2766 razy
Ból pleców to problem dotykający coraz większą liczbę osób, mogący pojawić się niezależnie od wieku. Jego przyczyn może być wiele, ale skutek jest zawsze ten sam – pogorszenie komfortu życia i możliwości ruchowych.
Gdy przytrafia się incydent bólowy kręgosłupa – często pierwszym odruchem jest sięgnięcie po leki przeciwbólowe. Niestety, te działają jedynie objawowo, nie likwidując źródła problemu. Na szczęście istnieją metody, dzięki którym możemy uniknąć bólu kręgosłupa, a nawet pozbyć się bólu trwającego już jakiś czas.
Kto narażony jest na problemy z kręgosłupem?
Jednym z zagrożeń dla kręgosłupa jest siedzący tryb pracy. Twój kręgosłup obudowany jest przez wiele mięśni – są to tak zwane mięśnie głębokie. Tworzą one pewnego rodzaju gorset mięśniowy. Mięśnie odpowiedzialne są za utrzymywanie kręgosłupa w prawidłowym, bezpiecznym ustawieniu. Przejmują także część obciążeń działających na kręgosłup, odciążając go.
Gdy spędzasz dużo czasu w pozycji siedzącej (jesteś pracownikiem biurowym albo kierowcą) mięśnie, o których mowa, męczą się i osłabiają. Przestają wówczas pełnić swoją funkcję. Twoje ciało przybiera nieprawidłową pozycję – plecy zaokrąglają się, a struktury kręgosłupa ulegają bolesnym przeciążeniom.
Wielogodzinne spędzanie czasu w bezruchu powoduje także powolną utratę ruchomości w Twoim ciele. Twój kręgosłup traci swoją mobilność, stając się tym samym podatny na wszelkie urazy.
Istnieje jeszcze wiele innych sytuacji, w których negatywnie doświadczasz swój kręgosłup. Mogą to być nieprawidłowe wzorce ruchowe (gdy w niepoprawny sposób podnosisz ciężkie przedmioty, czy też masz błędną technikę wstawania z krzesła). Może to być także uprawianie nadmiernie intensywnych sportów bez uprzedniego przygotowania do nich swojego organizmu (gdy idziesz na mocny trening po całym dniu spędzonym w bezruchu, czy też dopiero rozpoczynając swoją przygodę ze sportem wybierasz ćwiczenia zbyt intensywne). Dużym obciążeniem dla kręgosłupa jest także okres ciąży (gdy działa na niego dodatkowy ciężar).
Jak zapobiegać bólom kręgosłupa?
Przychodzą tu na ratunek ćwiczenia „zdrowy kręgosłup”.
Są one ukierunkowane na poprawę stanu kręgosłupa. Łączą ruchy, które możesz już znać z zajęć takich jak pilates, stretching, joga, a nawet z ćwiczeń rehabilitacyjnych. Celem zajęć „zdrowy kręgosłup” jest przede wszystkim mobilizacja i stabilizacja kręgosłupa oraz rozciągnięcie i rozluźnienie mięśni.
Ćwiczenia mobilizujące
Inaczej usprawniające. Mają na celu przywrócenie Twojemu kręgosłupowi jego naturalną, prawidłową ruchomość. Odpowiednio ruchomy kręgosłup stanie się mniej podatny na urazy i uszkodzenia.
Ćwiczenia stabilizujące
Wzmocnią Twoje mięśnie głębokie – staną się one silniejsze i bardziej wytrzymałe. Dzięki temu będą one w stanie przez dłuższy czas utrzymywać kręgosłup w jego prawidłowym ustawieniu. Mięśnie te będą również prawidłowo pracowały w trakcie ruchów kręgosłupa i spowodują, że będzie on bezpieczny w trakcie wszelkich aktywności.
Ćwiczenia rozciągające i rozluźniające
Pozwolą Ci pozbyć się nadmiernych napięć i przykurczów mięśniowych pojawiających się w Twoim ciele na skutek stresu, czy też wad postawy. Poczujesz dzięki nim przyjemne rozluźnienie i wyciszenie.
Jak ćwiczyć?
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z aktywnością fizyczną to ćwiczenia „zdrowy kręgosłup” będą dla Ciebie idealne!
W trakcie ćwiczeń wszystkie ruchy wykonujesz w sposób ostrożny, spokojny, skoordynowany ze swoim oddechem i w zgodzie z własnymi możliwościami. Uczysz się kontroli własnego ciała oraz prawidłowego wykonywania ruchów. Te umiejętności przydadzą Ci się w codziennym życiu zapewniając Twojemu kręgosłupowi bezpieczeństwo.
W ćwiczeniach „zdrowy kręgosłup” bardzo ważna jest systematyczność. Jedynie regularne treningi przyniosą oczekiwane skutki. Warto jednak zainwestować swój czas i zaangażowanie z myślą o długim, komfortowym życiu bez bólu pleców.
W kolejnym artykule przedstawię Ci szereg ćwiczeń, które pomogą Ci zadbać o kręgosłup. Zapraszam Cię też na mój kanał na YouTube, gdzie dostępne są darmowe treningi „zdrowy kręgosłup”.
Przeczytaj inne moje artykuły:
Trening na ratunek plecom cz. 2 – przykłady ćwiczeń na zdrowy kręgosłup
Trening na ratunek plecom cz. 3 – wykorzystanie dodatkowych sprzętów w zajęciach zdrowy kręgosłup
_____________________________________________
Monika Stryjewska
Instruktor zajęć „zdrowy kręgosłup”
YT: www.youtube.com/c/kociegrzbiety
FB: www.facebook.com/kociegrzbiety
IG: @kociegrzbiety
_____________________________________________