fbpx

TRX – niekwestionowanie najwszechstronniejszy sprzęt treningowy na świecie

  • Napisane przez redakcja TRX International
  • Dział: Trening
  • Czytany 667 razy

Nie da się uniknąć tego, że wyrastamy z niektórych rzeczy, zmieniają się nam nasze zainteresowania czy preferencje. W dorosłym życiu nie nosimy tych samych ubrań, co w dzieciństwie, a kiedy rodzina się powiększa – często wymaga to powiększenia powierzchni do życia. Zmieniają się gusta, ludzie także. A pomysł, w który kiedyś byłeś maksymalnie zaangażowany – dzisiaj nie skupia Twojej uwagi.

Tak samo jest z treningami. Jeśli jesteś aktywny przez dłuższy czas, mogłeś doświadczyć znudzenia bądź braku efektywności któregoś z elementów Twojego treningu. Idealnych rozwiązań podobno nie ma. Jednak TRX Training od 2004 roku udowadnia, że jest systemem treningowym, którym nie sposób się znudzić, a jego efektywność będzie Ci towarzyszyć na każdym etapie sportowej drogi. Z jednej strony to przyrząd, z którym zbudujesz podstawy swojej sprawności i siły, a z drugiej, z którym najbardziej profesjonalni sportowcy na świecie pracują nad poprawą niuansów decydujących o ich sportowych sukcesach.

Dla początkujących użytkowników TRX filmy dostępne w social mediach, ukazujące sposób jego użytkowania, mogą wydawać się przerażające. Jednak w rzeczywistym świecie początki nie są wcale takie trudne!

Nie musisz mieć żadnego przygotowania, aby już dzisiaj zacząć swoją przygodę TRX i po prostu pokochać ten sprzęt. Ćwiczenia z TRX dzięki niezliczonej ilości ich modyfikacji sprawiają, że system podwieszany to idealne rozwiązanie dla każdego, niezależnie od poziomu wytrenowania i celu treningowego.

Najbardziej podstawowe ćwiczenia tj. TRX Chest Press albo TRX Row można zmodyfikować poprzez zmianę kąta nachylenia ciała względem podłoża. Ćwiczenie staje się prostsze wtedy, gdy zmniejszysz kąt nachylenia dając krok w tył, lub trudniejsze, kiedy przesuniesz stopy do przodu, w stronę zawieszenia systemu TRX. To proste! Najważniejsze, by pamiętać, że im bardziej równolegle ustawisz ciało względem podłoża, tym trudniej będzie wykonać ćwiczenie.

System TRX nie izoluje żadnej grupy mięśniowej, co jest niezwykle ważne w budowaniu ogólnej sprawności i w prawidłowym funkcjonowanie całego Twojego ciała. Ćwicząc na nim stale angażujesz mięśnie „core” (brzuch i plecy). Aby utrzymać jednakowe napięcie w obydwu uchwytach TRX i zapewnić sobie poprawność wykonywanych ćwiczeń, należy wykonywać je tak, by liny nie „piłowały”, czyli nie ocierały się o siebie. To wymaga stałego napięcia właśnie mięśni core, dzięki czemu wzmacniasz te mięśnie, które odgrywają kluczową rolę w Twojej postawie oraz mają ogromny wpływ do wykonywanie wszystkich innych ćwiczeń angażujących pozostałe partie mięśniowe.

Aby ułatwić i mniej zaangażować do pracy mięśnie core – lub utrudnić to samo ćwiczenie – możesz zrobić to modyfikując rozstawienie stóp. Im szerzej je ustawisz, tym ćwiczenie będzie łatwiejsze. Jeśli je złączysz lub uniesiesz jedną stopę – to samo ćwiczenie stanie się automatycznie trudniejsze.

Jeśli zrozumiesz podstawowe zasady pracy z TRX możliwości wykorzystania tego sprzętu staną się dla Ciebie nieograniczone. Oprócz ustawienia ciała i stóp ćwiczenie można utrudnić poprzez powolniejsze wykonywanie powtórzeń, pracę bez robienia przerw, albo pogłębiając / zatrzymując pozycje w najtrudniejszym momencie ćwiczenia.

Pamiętaj także, że ciało każdego dnia wymaga innego poziomu treningu. Mocniej wcale nie oznacza lepiej. Jeśli jesteś po kontuzji lub chorobie, nie ma w tym nic złego, że Twój trening będzie mniej wymagający. Wręcz przeciwnie – umiarkowanie intensywne ćwiczenia pozwolą Ci przywrócić sprawność i zdrowie.

Pamiętaj także, że system TRX nie służy wyłącznie do tego, by zwiększyć twoją siłę. Jest świetnym narzędziem do tego, by pomóc w doskonaleniu równowagi, mobilności i świadomości własnego ciała. Te cechy są ważne, by przygotować się na to, by jak najdłużej pozostać w świetnej kondycji. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się programy TRX joga, czy stretching z wykorzystaniem taśm. Ich wszechstronność jest naprawdę ogromna.

W doskonaleniu powyższych cech pomoże specjalnie przygotowana biblioteka ćwiczeń. W rozpoczęciu Twojej przygody z TRX wykorzystaj mobilną aplikację z dostępem do bazy wiedzy o jego użytkowaniu oraz gotowymi programami treningowymi. Dostęp do aplikacji jest przez 14 dni darmowy, a przy zakupie modeli do użytku domowego – TRX HOME 2, TRX Burn lub TRX Sweat – dalej będziesz mógł korzystać z aplikacji za darmo (przez okres od 3 do 12 miesięcy).

Dołącz do elit! Sportowcy, wojskowi, supermodelki uwielbiają i doceniają system podwieszany TRX, bo jest perfekcyjny w swojej prostocie. Przenośny i gotowy do użycia nawet w najbardziej wymagających treningach.

Zestawy TRX do wykorzystania domowego znajdziesz tutaj.

 

__________________________________________________

Tekst: redakcja TRX International. Konsultacja i tłumaczenie: Małgorzata Klimkiewicz, Mastertrener TRX Polska

Najnowsze artykuły na naszym blogu