fbpx

Najbardziej niesamowity trening całego ciała (który każdy może zrobić). Randy Hetrick. Wywiad z twórcą TRX®.

  • Napisane przez redakcja TRX International
  • Dział: Wywiady
  • Czytany 1145 razy

Kampania TRX® – ANYBODY, ANYWHERE – udowadnia, że TRX służący do ćwiczeń w podwieszeniu jest jednym z najbardziej wszechstronnych sprzętów fitness. Jeśli masz wykupiony karnet na siłownię prawdopodobnie znasz te żółto-czarne taśmy, nie sposób ich przegapić! W trakcie pogawędki z byłym komandosem Randym fascynujące było poznać podróż TRXa – od sprzętu będącego obiektem żartów jego współpracowników do sprzętu obecnego w 50-60 tysiącach siłowni na całym świecie! Pasja Randy'ego do tego wynalazku jest naprawdę inspirująca i przyczyniła się do transformacji idei fitnessu w domu, czyniąc niesamowity trening całego ciała z TRX dostępnym dla wszystkich.

H&H: Jak powstał system TRX?

Randy: Kiedy byłem komandosem, szukałem sposobu na trening mięśni górnych partii ciała. Wpadłem na pomysł użycia pasa jiu-jitsu, który akurat miałem przy sobie, aby móc podnieść swoje ciało, przeciwdziałając siłom grawitacji. Moi współpracownicy najpierw drwili, a zaraz potem chcieli to wypróbować, więc zaczęliśmy eksperymentować z tymi szalonymi taśmami i wszystkimi sposobami poruszania się z użyciem taśm w podwieszeniu, co pokazało dosłownie tysiące wariantów ćwiczeń.

Taśmy kolosalnie ewoluowały w stosunku do tego, jak początkowo je sobie wyobrażałem. Wyobrażałem je sobie jako szczególne narzędzie dla określonej grupy ludzi, ale tak naprawdę okazało się, że jest to najlepsze narzędzie do ćwiczeń dosłownie dla każdego, bez względu na rozmiar, kształt, ułożenie ciała i stopnia zaawansowania w treningu. Każdy może znaleźć sposób na użycie TRXa w zależności od potrzeb. To niesamowite, że oczywiście zrealizowałem początkowy projekt i cel, ale przedsięwzięcie stało się czymś o wiele większym. Po 20 latach korzystania z systemu TRX ciągle spotykam nowych trenerów i entuzjastów TRX, którzy pokazują mi zupełnie nowy sposób korzystania z TRX i po prostu myślę „cholera, to jest sprytne!”

H&H: Dla kogo jest TRX?

Randy: Głównym celem naszej nowej kampanii jest pokazanie, że system TRX jest naprawdę dla każdego! Zaczynał jako narzędzie dla wybranych – najpierw dla żołnierzy, następnie rozprzestrzenił się na elitarnych sportowców. Ściśle współpracowaliśmy z klubami piłkarskimi Liverpool i Manchester City, pokazując, w jaki sposób TRX może być używany na najwyższym poziomie sportu. Ale potem zaczął być przyjmowany przez różnego rodzaju pracowników służby zdrowia. Na przykład fizjoterapeuci mają grupę klientów o określonych potrzebach. Zaczęli „bawić się” taśmami, poszukując sposobów, aby skorzystali na tym ich klienci. Teraz, 15 lat później, taśmy i cały pozostały asortyment produkowany przez TRX mają być zarówno aspiracyjne, jak i osiągalne dla każdego. To dla nas to magiczna formuła, ponieważ naprawdę dążymy do tego, aby być jak najbardziej wszechstronnymi. Ponad połowa naszych użytkowników to kobiety, a przedział wiekowy rozciąga się od 9 do 90 lat i obejmuje osoby duże, wysokie, małe, sprawne fizycznie, stawiające czoła wyzwaniom – dosłownie każde. Przez długi czas, dla osób z problemami fizycznymi, taśmy są jedynym narzędziem, którego mogą faktycznie używać codziennie i które mogą modyfikować w celu dostosowania do swoich potrzeb. Tworzymy edukacyjne treści, aby każdy mógł wykorzystać go na swoim poziomie oraz niezależnie od celu i zobaczyć, że TRX jest właśnie dla niego. Bez względu na to, czy jesteś sportowcem, czy Kowalskim zmierzającym do pracy, system TRX może pomóc Ci się poruszać, poprawiając jakość życia.

H&H: Jak ludzie mogą korzystać z TRX?

Randy: Pod pojęciem „trening z TRX” kryje się: „trening siłowy, cardio, trening mobilności”, ponieważ TRX naprawdę może dać korzyści we wszystkich tych obszarach jednocześnie. Inne zalety treningu z TRX to oszczędność czasu. Nie da się brać udziału w zajęciach TRX bez bicia serca, wrzasku mięśni i poprawy ich elastyczności. Te wszystkie rzeczy uwzględniamy w naszych treningach, bazując na ruchach wielostawowych, ruchach tułowia, ruchach poprawiających równowagę, a to wszystko z wykorzystaniem obciążenia. To trochę jak szwajcarski scyzoryk fitness!

H&H: Jak ewoluował produkt, odkąd go stworzyłeś?

Randy: Po raz pierwszy stworzyłem to narzędzie, aby zaspokoić konkretną potrzebę. Miałem szczęście, ponieważ okazało się, że narzędzie to ma znacznie szersze zastosowanie, niż się początkowo spodziewałem. Oryginalna taśma miała 3,5 metra i była taśmą z nylonu w kształcie odwróconej litery Y, nie miała uchwytów ani regulacji. Z czasem zdałem sobie sprawę, że trening byłby skuteczniejszy, gdyby taśma miała uchwyty na dłonie, następnie widełki na nogi, aby można było włożyć stopy i ćwiczyć tułów lub pięty w celu trenowania nóg, pośladków i dolnej części pleców. Potem zdaliśmy sobie sprawę, że jeśli można by regulować taśmy, sprzęt ten byłby bardziej dostosowany dla osób o różnych gabarytach. Dodaliśmy więc wiele funkcji, aby uczynić go lepszym, a on wciąż ewoluuje z czasem. Teraz badamy m.in. sposób, w jaki możemy zintegrować taśmy z technologią. Kolejną rzeczą, z której jesteśmy naprawdę dumni w TRX, to rozwój edukacji, która daje trenerom odpowiednie przygotowanie do używania systemu TRX z klientami. Rozwinęliśmy naszą bazę wiedzy, edukację i treści, tak samo jak rozwinęliśmy rzeczywiste cechy samego produktu. 

H&H: Czy TRX można używać w domu?

Randy: Jesteśmy w 50-60 tysiącach siłowni na całym świecie, więc wiele osób po raz pierwszy widzi TRX w swojej siłowni i nie zdaje sobie sprawy, że produkt początkowo był przeznaczony do domu! To niesamowite, że system stał się tak popularny na siłowniach, choć nie został stworzony z myślą o tym. Chodzi o to, że TRX to kompleksowa siłownia, z której można korzystać wszędzie. Produkt jest dostosowany do ćwiczeń w domu, wyposażony w różne rodzaje zaczepienia, których można użyć do zawieszenia TRX w różnych miejscach w domu, na przykład nad drzwiami i już wszystko gotowe! Możesz także owinąć taśmę wokół poręczy, ogrodzenia, drzewa, cokolwiek jest pod ręką. Szczerze wierzę, że TRX jest najbardziej wszechstronnym narzędziem fitness w domu, jakie kiedykolwiek istniało. Inną wspaniałą rzeczą jest to, że nie zajmuje prawie żadnej przestrzeni, kiedy skończysz go używać, możesz go całkowicie ukryć, bez nieporęcznych ciężarów zagracających dom.

H&H: Na czym polega typowy trening TRX?

Randy: Cóż, nie zaskoczę nikogo, że zwykle polega on „po prostu” na wykorzystaniu taśm! W dojrzałym wieku 54 lat, po obciążeniu mojego ciała dużym bagażem doświadczeń jako komandos i po tym, jak podczas niezliczonej ilości treningów z „żelastwem” niekoniecznie skupiałem się na mojej mobilności i innych aspektach sprawnościowych, mogę śmiało powiedzieć, że po trzydziestce miałem o wiele więcej problemów fizycznych niż teraz, jako 54-letni koleś. Jestem pewien, że to dlatego, że większość ćwiczeń przeniosłem na taśmy i zacząłem pracować nad swoją mobilnością, wykorzystując ruchy wielostawowe, angażując pracę tułowia, wykonując ruchy sprzyjające stabilizacji stawów. Z biegiem czasu, mimo że mam stare obrażenia z czasów służby w komandosach, udało mi się zachować siłę, mobilność i nie musiałem poddawać się operacji. Lubię „mieszać” moje treningi. Zrozumiałem, że nie każdy trening musi być wielkiego kalibru. Nie trzeba być tak krytycznym wobec siebie, czasem wystarczy cisnąć 20 minut, żeby być z siebie zadowolonym i realnie wpływać na swoją sprawność i zdrowie. Lubię mieszać i dopasowywać do siebie ćwiczenia, ponieważ nauczyłem się, że różnorodność jest przyprawą życia. Staram się biegać średnio kilka dni w tygodniu, kilka dni w tygodniu spędzam też trochę czasu na wioślarzu Concept 2. Staram się ćwiczyć z taśmami lub dowolnym innym narzędziem TRX, w tym z kettlebells i piłkami lekarskimi, około 2 dni w tygodniu. Jeśli pomieszacie to razem, to wyjdzie całkiem niezły program treningowy, w którym 4-5 dni w tygodniu aktywujecie swoje ciało… jak dotąd mi dobrze to służy!

H&H: Jak system TRX zmienił twoje treningi?

Randy: Jednym ze sposobów, w jaki TRX zmienił moje treningi, jest to, że pozwala ćwiczyć pojedyncze strony ciała w sposób, który rzadko się zdarza. Wiele urządzeń na siłowni trenuje ciało dwustronnie. Wielką zaletą taśm jest to, że pozwalają trenować tylko jedną stronę, aby pomóc zrozumieć, która strona jest stroną silną, a która słabą, dzięki czemu można pracować nad poprawą tej słabszej. Wiele codziennych ruchów wykonujemy w niedokładnie symetrycznej postawie. Jeśli więc nie ćwiczymy, aby zachować ogólną sprawność i siłę, wtedy pojawiają się urazy. Kolejną istotną zaletą ćwiczeń w zawieszeniu jest to, że każdy wykonywany ruch angażuje tułów. Tułów definiujemy jako wszystko – od kolan po klatkę piersiową – nie myślimy o tułowiu tylko jako o mięśniach brzucha. Mięśnie pośladków są prawdopodobnie jednym z najważniejszych mięśni tułowia w ciele, ponieważ stabilizują kręgosłup. Taśmy pozwalają ćwiczyć tułów w zakresie 360 stopni od kolan do obojczyka, co ma kluczowe znaczenie w codziennym życiu.

Zestawy TRX do wykorzystania domowego znajdziesz tutaj.

 

__________________________________________________

Wywiad przeprowadzony przez redakcję Hip&Healthy.com. Oryginalny tekst znajduje się pod tym adresem: https://hipandhealthy.com/the-most-amazing-total-body-workout/

Najnowsze artykuły na naszym blogu