fbpx

Trendy fitness na 2020 rok... i kolejne lata

  • Napisane przez Monika Wróblewska
  • Dział: Trendy i wydarzenia
  • Czytany 3438 razy

Jakie trendy rządzą obecnie światem fitness i jak może czerpać z tego Twój klub? Co oznaczać będzie zdrowy styl życia w 2020 roku? Czy wiesz, jakie podejście do aktywności fizycznej będzie dominować w najbliższych latach wśród Twoich klientów? Jakie trendy się rozwijają, a jakie odnotowały drastyczny spadek? Czy wiesz, czego będą oczekiwać i czy jesteś gotowy, by odpowiadać na potrzeby nowych uczestników branży, z każdym rokiem coraz bardziej świadomych w zakresie treningu i szeroko rozumianego lifestyle’u?

Top Trendy na 2020 rok to źródło inspiracji dla Twojej działalności w branży fitness w 2020 roku.

Rosnąca świadomość

Ostatnie lata pokazały dominujący kierunek, jakim jest wzrost naszej świadomości na wielu płaszczyznach. Przestajemy ignorować to, co dzieje się z naszą planetą, okolicą, ciałem i umysłem. Zauważamy rozdźwięk między życiem kreowanym w social mediach a rzeczywistością, wysłuchujemy wyznań ludzi na szczycie o walce z depresją, poznajemy procesy biochemiczne zachodzące w naszym mózgu i ciele, rozumiemy zależności między naszym stanem psychofizycznym a aktywnością ruchową. Jesteśmy świadkami przełomu – Instytut Żywności i Żywienia w 2016 r. ogłasza nową Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Nie jesteśmy obojętni na alarmujące wskaźniki otyłości u dorosłych oraz u dzieci. Zauważamy zmiany powodowane przez starzejące się społeczeństwa. Chcemy odnaleźć równowagę i na nowo zdefiniować naszą rzeczywistość i rządzące nią wartości.

Zrównoważony rozwój to kluczowa kwestia ostatnich lat, dotyczy on także wszystkich gałęzi przemysłu. Globalne zmiany następują również w naszym podejściu do tego, co spożywamy – zarówno do pochodzenia żywności, jak i samych procesów produkcyjnych. Masowa produkcja mięsa to ogniwo zapalne pod względem gospodarczym, ale i moralnym. Wielu celebrytów i sportowców otwarcie podąża za roślinnym stylem życia, pomostem między weganizmem i wegetarianizmem a mięsożercami jest obecnie dieta na bazie roślin, czyli spożywanie dużej ilości warzyw przy sporadycznej ilości produktów pochodzenia zwierzęcego.

Wg przewidywań do 2040 roku tylko 40% populacji będzie spożywać mięso pod taką postacią, jaką znamy obecnie, kolejne 35% będzie jeść mięso wyhodowane w laboratorium, natomiast 25% zrezygnuje z niego zupełnie.

Zmiana priorytetów

Benefity płynące z aktywności fizycznej również ulegają przesunięciu. Zmiana sylwetki staje się efektem ubocznym a nie celem samym w sobie. Zamiast szybkich efektów stawiamy na zachowanie sprawności, trwałą redukcję stresu, rozładowanie emocji, poprawę koordynacji, budowanie siły we właściwy, zrównoważony sposób. Po schyłku ery CrossFitu to trening funkcjonalny będzie priorytetem i fundamentem dalszej aktywności.

Chcemy treningu, który pozwoli naszym ciałom na jak najlepsze funkcjonowanie tak długo, jak to możliwe. Zwłaszcza w obliczu starzejącego się społeczeństwa, kryzysu ubezpieczeń społecznych oraz stanu państwowej opieki medycznej.

Równowaga psychiczna, wyciszenie i relaks – te rosnące potrzeby w coraz większym stopniu zaspokajamy właśnie poprzez trening. Chcemy pielęgnować zarówno ciało, jak i duszę, dlatego zajęcia body & mind z roku na rok przyciągają coraz więcej uczestników, a tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać. Poza tradycyjnymi usługami w ofertach klubów będziemy szukać również krioterapii, medytacji, pracy z oddechem, masaży a nawet zbiorników flotacyjnych.

Aby w procesie treningu i regeneracji skupiać się przede wszystkim na swoim samopoczuciu oraz dostrajać się do komunikatów wysyłanych przez nasze ciało, zamiast do powiadomień wysyłanych przez smartfony, w 2020 roku wiele osób decydować się będzie na okresy cyfrowego detoxu od wszechogarniających aplikacji śledzących.

Pod lupę bierzemy także drzemkę. Wszyscy wiemy, że brak snu może mieć wpływ na naszą pracę, wygląd fizyczny i zdrowie psychiczne. W Europie dostrzegają to także właściciele klubów, którzy szukają sposobów rozwiązania tego problemu, jako części całościowej odnowy biologicznej. Na rynku pojawiają się akcesoria i urządzenia, które pomagają w walce z brakiem snu, a studia takie jak np. londyński The Fore oferują dedykowaną przestrzeń do spania po treningu.

Personalizacja potrzeb

Jesteśmy coraz bardziej świadomi, że niezwykle ważne jest nie tylko to, co dzieje się podczas treningu, ale także przed i po nim. Aktywna regeneracja, nasze samopoczucie psychiczne, jakość snu i odżywiania – te elementy to nierozerwalna całość składająca się na cały proces treningowy. Zmieniać się będzie również nasze spojrzenie na aktywność w ujęciu dobowym: będziemy dzielić ją na kilka krótszych segmentów, np. sesja jogi na dzień dobry, spacer w trakcie lunchu, wzmacnianie wieczorem – wszystko dopasowane do codziennej rutyny. 5-10 minutowe bloki łatwiej jest zaplanować i zrealizować. Segmentacja będzie szczególnie pomocna przy aktywizacji osób niećwiczących lub ćwiczących nieregularnie.

Coraz większa staje się także świadomość grup silnie ukierunkowanych na jedną formę ruchu – jak np. biegaczy – z zagrożeń płynących z mocnego zawężenia rodzaju uprawianej aktywności. Osoby uprawiające określoną dyscyplinę sportową coraz częściej zaczynają dostrzegać korzyści z wszechstronnego treningu i pracy z powięzią, które nie tylko znacznie obniżają ryzyko kontuzji i dysfunkcji, ale również poprawiają wyniki i osiągi.

Z kolei zwolennicy silnych wrażeń i rywalizacji nadal będą się sprawdzać w biegach przełajowych z przeszkodami. Kalendarz biegów OCR rośnie z roku na rok. To kolejna grupa, dla której warto zaproponować dedykowane programy w cyklu rocznym w klubach fitness.

Corporate and team wellness

Firmy coraz częściej podchodząc proaktywnie do zdrowia i dobrego samopoczucia swoich pracowników, wdrażają programy aktywizacji ruchowej i odnowy biologicznej oraz tworzą strefy treningu i relaksu. Dostrzegają, że osoby, które regularnie ćwiczą i zachowują zdrowe nawyki, rzadziej chorują i są bardziej produktywne w pracy.

Zmieniać się będzie także sposób, w jaki spotykamy się z przyjaciółmi i spędzamy czas z kolegami z pracy. Wspólne wyjścia w porze lunchu? Zamiast do restauracji – pójdziemy na tabatę lub rowery. To spaja zespół, zwiększa produktywność i poprawia kulturę pracy. Kluby i studia już wykorzystują ten trend, stosując urządzenia pomiarowe zliczające wyniki spalania kalorii dla całej grupy. Idąc dalej – będziemy się spotykać, by pracować nad wspólnymi celami, a nawet rywalizować z innymi zespołami. Wspólne wyjścia to także sposób na przełamanie oporu przed rozpoczęciem aktywności i lęk związany z ćwiczeniami wśród nieznajomych.

Nauka i technologia w słusznej sprawie

Nie sposób uciec od technologii. Urządzenia śledzące będą starały się coraz mocniej ingerować w nasze życie. Zarówno aplikacje, jak i urządzenia przenośne zmieniły przemysł fitness w ostatnich latach i będą go zmieniać w coraz szybszym tempie.

„Wearable technologies” były najważniejszym segmentem wzrostu branży fitness w 2019 r., a ich wielkość rynkowa wyniosła 14,528 mln USD. Przewiduje się, że światowy rynek odzieży do fitnessu inteligentnego osiągnie 4,5 mld USD do 2023 r.

Aplikacje i urządzenia mierzą już nie tylko parametry związane z wysiłkiem i treningiem, ale pozwalają śledzić nasz sen i poprawiać nasze wzorce snu. Wraz z postępem rewolucji w zrozumieniu przez ludzi czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie, nasze definicje: kondycji, sprawności i „formy” stopniowo się zmieniają. Coraz większy dostęp do danych i umiejętność ich analizy, a także łatwo dostępna specjalistyczna wiedza sprawiają, że trening i jego programowanie na poziomie profesjonalnego sportu stają się dostępne dla szerszych mas, a coraz więcej amatorów chce trenować jak profesjonaliści.

Nowym trendem w świecie zdrowia i dobrego samopoczucia stają się zestawy do testowania DNA pod kątem sprawności, które pozwalają – na razie nielicznym chętnym – lepiej zrozumieć swój genetyczny skład oraz jego związek z predyspozycjami do uprawiania sportu.

Podsumowanie – Top Trendy

Ponad 3000 profesjonalistów z branży fitness podzieliło się swoimi przemyśleniami na temat najgorętszych trendów w branży. Tak powstał ranking American College of Sports Medicine.

Top Fitness Trends 2020

1.     Wearable technologies
2.     HIIT
3.     Trening grupowy
4.     Trening z wykorzystaniem wolnych ciężarów
5.     Trening personalny
6.     Exercise is Medicine
7.     Trening oporowy
8.     Programy fitness dla dorosłych i seniorów
9.     Coaching zdrowia
10.   Zatrudnianie certyfikowanych specjalistów

 

W artykule wykorzystano zdjęcia marki tiguar.
Autor zdjęć: Michał Marzec

 

_____________________________________________

 

Najnowsze artykuły na naszym blogu