fbpx

5 najlepszych przyborów fitness do domowej siłowni w małej przestrzeni

  • Napisała 
  • Dział: Trening
  • Czytany 1284 razy
5 najlepszych przyborów fitness do domowej siłowni w małej przestrzeni TRXtraining.com

Kiedy funkcjonujesz w niewielkiej lub ciasnej przestrzeni, musisz rozważać zasadność zakupu niemal każdego przedmiotu, który przynosisz do domu. Proces ten staje się jeszcze ważniejszy, gdy przychodzi do tworzenia domowej siłowni. Sprzęt fitness niejednokrotnie bywa bardzo toporny, a do tego skupia się tylko na jednym rodzaju treningu: z bieżni możesz korzystać tylko do biegania, roweru stacjonarnego użyjesz tylko do jazdy na rowerze, a maszyny do wiosłowania... sam wiesz. Umówmy się - większość rezydentów ciasnej przestrzeni zwyczajnie nie ma miejsca na masywne maszyny cardio i z zupełnie zrozumiałych przyczyn woli kupować kompaktowe urządzenia, które mogą być używane do wielu form ćwiczeń, słowem: czegoś w rodzaju fitnessowego, wielofunkcyjnego scyzoryka.

Przyjrzyjmy się zatem takim „scyzorykom” i zastanówmy się, które z nich są w stanie zaoferować Ci najwięcej możliwości mimo niewielkiej formy – a naprawdę nie oznacza to kompromisu względem ich funkcjonalności! Poniżej przedstawiamy Ci pięć, naszym zdaniem, najlepszych, wielozadaniowych narzędzi do domowej siłowni na niewielkiej przestrzeni i bez ogródek mówimy zarówno o ich zaletach, jak i wadach.

Taśmy oporowe

Taśmy oporowe lub tzw. bandy i tubingi różnego rodzaju i o zróżnicowanym stopniu oporu mogą bezpiecznie zwiększyć intensywność bardzo wielu ćwiczeń bez potrzeby stosowania dodatkowych obciążników. Chcesz zbudować solidny trening na prostym ruchu, jak squat jump albo boczne wykroki? Wystarczy dodać taśmę oporową wokół kostek lub ud. Te niepozorne, ale wytrzymałe paski znakomicie nadadzą się do różnych celów, takich jak rehabilitacja, rozciąganie, ćwiczenie mobilności czy trening oporowy. Możesz nawet użyć ich z powodzeniem jako zamiennik podnoszenia ciężarów, czy też pomocy przy podciąganiu na drążku. Ponieważ taśmy te z łatwością się zwijają, a ich przechowywanie nie nastręcza żadnych trudności, okażą się również przydatne, jeśli chcesz przeprowadzić swój trening na zewnątrz.

Kettlebell


Jeśli chcesz wzmocnić i tonować swoje ciało przy pomocy obciążenia, zainwestuj w niezawodne kettle. Począwszy od przysiadów, swingów i ćwiczeń typu snatch, a skończywszy na ćwiczeniach takich, jak thruster i walk carries, kettle pomagają połączyć trening siłowy i cardio, jednocześnie angażując wiele grup mięśniowych podczas treningów.

Zaletą kettlebells jest to, że nie zajmują dużo miejsca i są łatwe do przechowywania. Wadą jest natomiast to, że są ciężkie, a Ty będziesz zapewne regularnie dążyć do zwiększenia ciężaru podczas wyznaczania nowych celów fitness. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup kettlebell do domowej siłowni, zanim „przeskoczysz” na kolejny poziom, będziesz mógł wykonać dosłownie setki ćwiczeń przy pomocy swojego kettla, a Twoje treningi będą świeże, intensywne i interesujące.

 

Piłka lekarska

Piłkę lekarską lub piłkę typu wall ball można wykorzystać do zwiększenia siły i wytrzymałości za pomocą ruchów eksplozywnych, takich jak rzuty o ścianę i uderzenia, lub bardziej tradycyjnych, takich, jak trunk twists, przysiady i wyciskania. Podobnie jak kettlebell, prędzej czy później ujarzmisz swoją pierwszą piłkę lekarską i z czasem staniesz przed koniecznością zakupu piłki o większej wadze w miarę, jak będziesz się rozwijać. Naszym zdaniem wielozadaniowość piłki lekarskiej sprawia jednak, że warto ją mieć w swojej małej przestrzeni, a kiedy przestanie cię satysfakcjonować, istnieje proste wyjście: zawsze możesz ją sprzedać na aukcji internetowej lub przy pomocy Facebook Marketplace.

Kamagon Mini

Problem konieczności dokupowania kolejnych opcji wagowych w miarę twoich postępów całkowicie rozwiązuje Kamagon Ball Mini – czyli „piłka z uszami”. O ciężarze tego niewielkiego przyboru decyduje ilość wody, którą postanowimy do niego wlać, co daje nam wyjątkowo szeroki wachlarz możliwości do progresji. Piłka Kamagon Ball może być używana do większości ćwiczeń typowych dla kettlebells czy innych ciężarów, ale posiada jeden, dodatkowy element: hydroinercję, która bodźcuje ciało na znacznie więcej sposobów, rzucając wyzwanie jego stabilności dzięki poruszającej się wewnątrz wodzie. To znacznie zwiększa możliwości treningowe. Dodatkowym atutem Kamagona Mini jest fakt, że po wylaniu wody możemy z łatwością spakować go do plecaka lub walizki i zabrać ze sobą. Osoby, które zasmakują w Kamagonowych katuszach, mogą po jakimś czasie kupić również jego dużą wersję: klasyczny Kamagon.

System podwieszany TRX

Jeśli chodzi o narzędzie, które jak dotąd nie ma sobie równych w kategorii „wszystko w jednym”, wciąż nie istnieje na świecie lepsza inwestycja niż system podwieszany TRX. Stworzony przez byłego komandosa Navy SEALS szukającego sposobu na to, by pozostać w formie w czasie stacjonowania, system ów to narzędzie do treningu absolutnie całego ciała, które nadaje się znakomicie dla użytkowników na każdym stopniu zaawansowania, przez każdego.
W banalnie prosty sposób można zadecydować, jak dużo ciężaru własnego ciała posłuży nam jako obciążenie podczas pracy na systemie podwieszanym: wystarczy po prostu zmodyfikować swój kąt ustawienia, aby uczynić ćwiczenie łatwiejszym lub trudniejszym bez konieczności inwestowania w kolejne narzędzie.

Dodatkowo, taśmy z łatwością dają się zwinąć i schować w małym woreczku lub plecaczku, a zatem Twoja siłownia może w każdym momencie opuścić z Tobą twoje lokum i przemieścić się dokładnie tam, dokąd się wybierasz.

Na pierwszy rzut oka główną „wadą” systemu podwieszanego jest fakt, że jego najtańszy wariant kosztuje 619 zł. Biorąc jednak pod uwagę ilość ćwiczeń, które można na nim wykonać, oraz rezultaty, jakie przynosi, jego cena staje się znakomita, a każda wydana na niego złotówka tego warta. Stwierdzenie, że można mieć w jednym sprzęcie całą siłownię, nigdy nie było tak zasadne. Potwierdzają to fizjoterapeuci, wojsko, sportowe kadry narodowe, trenerzy i klienci indywidualni.

Wciąż masz wątpliwości co do tego, czym wyposażyć swoją niewielką przestrzeń? Powoli. Zacznij od tanich i małych bandów. Dopóki nie określisz dokładnie swoich potrzeb, taśmy oporowe pozwolą Ci również w dużym stopniu na pracę z ciężarem własnego ciała. Później możesz śmiało połączyć je z piłką lekarską, kettlami czy systemem podwieszanym TRX, a każda z tych wariacji otwiera przed Tobą nowe perspektywy, dokładnie takie same, jak w klubie fitness. Powodzenia!

źródło: trxtraning.com
Lena

Nieustanny obserwator i eksplorator. ;-)