fbpx

4 pytania, które musicie sobie zadać, jeśli marzycie o domowej siłowni

  • Napisała 
  • Dział: Trening
  • Czytany 1158 razy
Stworzenie porządnej, domowej siłowni jest łatwiejsze, niż myślisz! trxtraining.com. stock photos, ekspertfitness.com Stworzenie porządnej, domowej siłowni jest łatwiejsze, niż myślisz!

Jeśli kiedykolwiek oglądaliście MTV Cribs lub przerzucaliście strony Architectural Digest, na pewno widzieliście domowe siłownie celebrytów. Zazwyczaj są to olbrzymie pomieszczenia z bieżniami, rowerami stacjonarnymi, stojakami na ciężary, plus stół do masażu i małe jacuzzi w kącie. Dla zarabiającego miliony sportowca bądź artysty estradowego, taki rodzaj przestrzeni może jest czymś zupełnie normalnym, ale... większość z nas nie dysponuje jednak 300-ma metrami kwadratowymi powierzchni do przeprowadzania swoich treningów. Dobra wiadomość? Nie potrzebujecie wcale ogromnej posiadłości, by stworzyć pierwszorzędną strefę treningową. Niezależnie od tego, czy planujecie wyposażyć wielki hangar czy malutki pokoik, w każdym przypadku powinniście rozważyć te cztery elementy, zanim wykreujecie osobistą przestrzeń do wymarzonego treningu!

 

1. Który trening sprawia Wam największą frajdę?

To pytanie to absolutny punkt wyjścia. Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie, jaki rodzaj sprzętu treningowego moglibyście trzymać w swoim domu. Przyszła Wam do głowy bieżnia? Ok, bieżnie są świetne do szybkiego treningu cardio i wymagają jedynie krótkiego instruktażu (w końcu potraficie już chodzić i biegać, więc nie musicie uczyć się nowego typu ruchu). Jeśli lubicie biegać, ale pogoda lub jedyna pora dnia, w jakiej możecie trenować, są Wam nie na rękę – wówczas indoorowa alternatywa dla biegania w parku, dająca Wam możliwość kontrolowania tych czynników, wydaje się być rzeczywiście kusząca.
Nie będzie jednak odpowiednia dla każdego. Jeśli nie znosicie biegania, zakup kosztownego narzędzia do biegania w domu tylko dlatego, że jest popularne, będzie oczywiście kiepskim pomysłem – po prostu skończycie z wielkim, drogim, nieużywanym sprzętem zagracającym Wam przestrzeń. Takie przykłady można mnożyć, dlatego nie kierujcie się tym, co mają inni.

Znacznie lepszym pomysłem od koncentrowania swoich treningów wokół jednego, drogiego sprzętu, jest stworzenie domowej siłowni, która pozwoli Wam skupić się na tych rodzajach ćwiczeń, które po prostu naprawdę lubicie wykonywać. Wówczas wizyty w waszej enklawie formy staną się przyjemnością.

Domowa siłownia powinna przede wszystkim sprawiać Wam frajdę.
Domowa siłownia powinna przede wszystkm sprawiać Wam frajdę. 

2. Ile przestrzeni macie do dyspozycji?

Sprzęt do ćwiczeń potrafi zająć naprawdę sporo miejsca. Zanim więc zaczniecie kupować narzędzia do swojej domowej siłowni, koniecznie spędźcie kilka minut na pomiarach.
Pamiętajcie – nie potrzebujecie wcale całego, oddzielnego pomieszczenia! Dla przykładu, najnowszy system TRX® Home2™ System oferuje trening całego ciała, ale z łatwością schowacie go w szafce albo nawet w szufladzie.

TRX oferuje także asortyment niewielkich, łatwych w przechowywaniu i multifunkcjonalnych narzędzi treningowych, takich, jak taśmy oporowe czy slam balls.
Niektóre akcesoria, np. do pilatesu, mogą być zamontowane na ścianie, więc nie musicie się martwić, że trzeba będzie poświęcić dodatkową powierzchnię na podłodze (lub tę przeznaczoną na garderobę ;-)). Jednak dla większych sprzętów, takich, jak rower, przed zakupem trzeba rozważyć wygospodarowanie sporego kawałka podłogi. I jeszcze jedna, ważna uwaga: upewnijcie się wcześniej, że Wasze schody lub drzwi są dostatecznie duże, by poradzić sobie z dostawą i wniesieniem sprzętu!

Przestrzeń jest kluczowym czynnikiem przy rozplanowywaniu domowej siłowni.Przestrzeń jest kluczowym czynnikiem przy rozplanowywaniu domowej siłowni

3. Jakim budżetem dysponujecie?

Uwaga - łatwo dać się ponieść, kiedy już zacznie się robić zakupy do domowej siłowni. Ponieważ w grę wchodzi inwestycja w samego siebie i własne zdrowie, możecie odczuć pokusę, by przesunąć granicę tego, co wyznacza Wam zawartość portfela. Dlatego nigdy nie kupujcie sprzętu pod wpływem impulsu – zwłaszcza, gdy macie do czynienia z nadgorliwym konsultantem w sklepie sportowym lub z akcesoriami fitness. Jeżeli jest profesjonalistą, wysłucha Waszych potrzeb i doradzi dobór sprzętu mając na uwadze Wasz rozwój i bezpieczeństwo. Dlatego też warto wcześniej zrobić rekonesans w cenach sprzętu, który chcecie kupić, a później rozeznać się w tym, które marki lub modele są najlepsze w swoim zakresie cenowym (dla przykładu, jeśli chcecie kupić bieżnię, warto zapoznać się z ich zestawieniami przygotowanymi przez magazyny lub portale sportowe itp.)
Pamiętajcie: nie musicie kupować wszystkiego, czego będziecie potrzebować, od razu. Nie bójcie się rozbudowywać swojego arsenału stopniowo, ponieważ w ten sposób łatwiej o skompletowanie zestawu przemyślanych sprzętów, który spełni Wasze potrzeby i będzie Wam długo służył.

 Nie kupuj drogiego sprzętu służącego tylko do jednego zadania

Nie kupuj drogiego sprzętu, jeśli ma Ci posłużyć tylko do jednego ćwiczenia.


4. Czy interaktywne narzędzia pozwolą Wam osiągnąć swoje cele?

Jest powód, dla którego fitness grupowy jest popularny: wielu ludzi chce wyłączyć myślenie podczas treningu i pozostawić aspekt programowania i kontrolowania ich postępów drugiej osobie. Jak dotąd, ta opcja nie wchodziła raczej w rachubę w przypadku treningów przeprowadzanych w domu, ale Internet i programy treningowe oparte na aplikacjach umożliwiają już pracę z profesjonalistą w dziedzinie fitness w zaciszu własnego domu. Być może jest to także rozwiązanie dla Was – ale to zależy już od Waszych indywidualnych oczekiwań.

Dla przykładu, firma ICG, marka i producent rowerów do indoor cyclingu, sprzedaje rowery stacjonarne z najwyższej półki wraz z opcją dokupienia konsoli Myride® VX. W przeciwieństwie do rowerów, które oferują wyłącznie wysiłek lub skupiają się tylko na wynikach, rowery Tomahawk® w połączeniu z interaktywną konsolą Myride® VX dostarczają i jedno i drugie, a także więcej: zaawansowany pomiar danych, coaching zorientowany na wynik oraz zachwycające ujęcia z różnych części świata, które niesamowicie wzmacniają wrażenia z jazdy. Okazuje się, że żywy instruktor nie jest konieczny do przeprowadzenia pełnowartościowego treningu; trzeba jednak liczyć się z tym, że koszt takiego roweru wraz z konsolą Myride to już większa inwestycja. Na szczęście programy fitness dostępne przez aplikacje stają się już także domeną innych producentów.

Konsola Myride to świetny przykład na możliwość przeprowadzenia zajęć bez żywego instruktora

Czy wiedzieliście, że TRX również oferuje opcje do domowych zajęć fitness?

Nowy system Home2 łączy ze sobą ostatni system podwieszany TRX z treningami opracowanymi przez najlepszych światowych trenerów w aplikacji TRX App (do TRX Home 2 dołączony jest kod na jej roczną subskrypcję). Aplikacja ta oferuje ponad 80 treningów dla dziedzin takich, jak system podwieszany, ale także jazda na rowerze, bieganie, joga i trening interwałowy o wysokiej intensywności. Aplikacja działa także z większością urządzeń elektronicznych, by mieć dostęp do danych biometrycznych użytkownika, takich, jak tętno, prędkość i dystans.

Siłownie domowe i trenerzy osobiści nie są tylko dla bogatych i sławnych. Niezależnie od tego, czy staracie się wprowadzić nowy, zdrowy tryb życia, czy zwyczajnie chcielibyście utrzymać swój trening poza godzinami na siłowni – jest wiele opcji, by swój trening przenieść do domu i uczynić go efektywnym i przyjemnym. Przy pomocy odrobiny czasu i rozeznania, możecie stworzyć przestrzeń, która będzie optymalna zarówno dla Waszego budżetu, jak i stylu życia.

Wraz z TRX Home 2 otrzymujesz aplikację, dzięki której przeprowadzisz ponad 80 rodzajów treningów

W następnych częściach podpowiemy Wam, z jakich sprzętów może składać się przykładowa, wszechstronna mini-siłownia domowa, jakie przybory sprawdzą się najlepiej na małej powierzchni itp. Pozostańcie z nami! Jeśli chcecie być na bieżąco z naszymi artykułami, zapraszamy do polubienia naszych stron na Facebooku: TRX Polska oraz ekspertfitness.com.

Źródło: trxtraining.com
Lena

Nieustanny obserwator i eksplorator. ;-)

Najnowsze artykuły na naszym blogu