fbpx

Trzy powody, dla których system podwieszany TRX® jest idealny dla każdego ciała!

  • Napisała 
  • Dział: Trening
  • Czytany 2108 razy
TRX jest narzędziem dla każdego - niezależnie od wieku i stopnia wytrenowania TRX Training TRX jest narzędziem dla każdego - niezależnie od wieku i stopnia wytrenowania

Tak, tak. Mówi tak każdy producent sprzętu fitness. Ale za którym stoją tak twarde dowody?

Żółto-czarna rewolucja

Wejdź do jakiejkolwiek siłowni lub klubu fitness, w którym przeprowadza się zajęcia TRX®; dostrzeżesz tam cały przekrój społeczny. Zobaczysz ludzi w każdym wieku i na każdym poziomie wytrenowania, ćwiczących ramię w ramię na kultowych już, żółto-czarnych taśmach systemu podwieszanego. Kobiety, mężczyźni, nastolatkowie i osiemdziesięciolatkowie, profesjonalni sportowcy i fitnessowi neofici; a to, między innymi, dlatego, że każdy może z łatwością dostosować ten sprzęt do swoich własnych możliwości.

System podwieszany TRX® to wyjątkowo lekkie, przenośne i łatwo regulowane narzędzie, które zapewnia szybki, efektywny i przyjemny trening całego ciała. Użytkownicy zachwycają się tempem, w którym pozwala im zbudować twarde jak głaz mięśnie core, czy faktem, że podnosi wytrzymałość mięśniową, można go łatwo spakować i zainstalować praktycznie wszędzie, dzięki czemu kończą się odwieczne wymówki i nie można już przegapić żadnego treningu. Jakie są jednak trzy powody, dla których ten sprzęt jest tak skuteczny w przypadku każdego ciała – dosłownie?

TRX jest odpowiedni dla każdego wieku

Siła mięśni środka i stabilność

Harvard Healthbeat (czyli cykliczny magazyn z publikacjami z Harvard Medical School) opisuje mięśnie core, inaczej zwane mięśniami środka, jako centralne ogniwo łączące górną i dolną część ciała; rodzaj centrum, z którego wychodzi bądź przez który przechodzi praktycznie każdy ruch. Według Healthbeat, “Słabe lub nieelastyczne mięśnie środka mogą wpływać negatywnie na sposób, w jaki funkcjonują ręce lub nogi, to zaś osłabia moc wykonywanych ruchów. Prawidłowe wzmacnianie mięśni środka dodaje im mocy. Silne mięśnie core zwiększają również równowagę i stabilność”.

Zgadzają się z tym eksperci z Mayo Clinic (organizacja non-profit skupiająca się m.in. na badaniach klinicznych). Pracownicy kliniki potwierdzają: „Ćwiczenia na mięśnie środka wzmacniają zarazem mięśnie miednicy, dolnego odcinka pleców, bioder i brzucha w sposób, który wspomaga ich harmonijną współpracę. To z kolei prowadzi do lepszej równowagi i stabilności, zarówno na boisku, jak i podczas wszystkich codziennych aktywności.”

Stabilność poprawia wyniki i minimalizuje ryzyko obrażeń. To staje się szczególnie istotne w miarę, jak się starzejemy – chroni nas bowiem przed upadkami i złamaniami kości. Ćwiczenia z systemem podwieszanym TRX® nieustannie rzucają wyzwanie mięśniom środka i podnoszą stabilność poprzez uczenie nas, jak korzystać z siły z nich płynącej do generowania i przenoszenia mocy przez całe ciało.

TRX pozwala na rozwinięcie elastyczności

Elastyczność

Kiedy mówimy o elastyczności, mamy na myśli całkowity dostępny zakres ruchu. Podobnie, jak stabilność, elastyczność również poprawia wyniki i pomaga w zapobieganiu obrażeniom – zarówno tym dnia codziennego, jak i wynikającym ze specyfiki uprawianego sportu. „Dobrze rozciągnięte mięśnie łatwiej uzyskują pełen zakres ruchu” – raportuje wspomniany Healthbeat. - „To znacznie poprawia sportowe osiągi. Wystarczy wyobrazić sobie łatwiejsze, niczym nie ograniczone zamachy kijem golfowym czy uderzenia w tenisie, albo zwyczajne umiejętności funkcjonalne, jak zginanie się czy sięganie po coś podczas codziennych zajęć.”

American Council on Exercise (ACE) – czyli wiodąca amerykańska organizacja zajmująca się edukacją, szkoleniami i certyfikowaniem instruktorów fitness zauważa, że elastyczność jest bardzo często pomijana. Tymczasem elastyczne stawy są kluczowe dla bezbolesnego i niczym nie ograniczonego ruchu. Według ACE, system podwieszany TRX® ułatwia ćwiczenia nad tą cechą poprzez: 1. umożliwienie ćwiczącym odciążenie masy ciała i ruch w większym jego zakresie, 2. dodanie odpowiednigo oporu i przełożeń, które pomagają ciału bezpiecznie poruszać się w zakresie wcześniej niedostępnym. Za pomocą tego narzędzia, użytkownik może manipulować stopniem trudności i intensywnością rozciągnięcia, dopasowując każdy jeden ruch do jego własnych możliwości ćwiczeniowych.

Oryginalny TRX możesz zamontować wszędzie

Dostosowywanie do indywidualnych potrzeb

Istnieje naprawdę niewiele narzędzi treningowych tak łatwych w dostosowywaniu, jak system podwieszany TRX®. W przeciwieństwie do pracy z tradycyjnymi obciążeniami, ćwiczenia z TRX® są modyfikowane poprzez dostosowywanie wektora (zwanego czasem kątem) użytkownika. Dla przykładu, ktoś wykonujący wiosłowanie może podnieść stopień trudności ćwiczenia poprzez wykonanie kroku w kierunku punktu zawieszenia, lub zmniejszyć trudność poprzez odsunięcie się od tego punktu. Takie mikro-modyfikacje minimalizują psychologiczną barierę przed zmianą obciążenia w czasie trwania treningu. Z TRX®, nawet w grupie czy w publicznej siłowni, daje to ćwiczącemu gwarancję łatwej zmiany obciążenia w każdym momencie, a także pewność skutecznego wykonywania tego samego treningu mimo, iż dostosowanego do jego indywidualnych potrzeb.

A o to przecież właśnie chodzi w fitnessie – o indywidualne wyniki i postęp, nie o współzawodnictwo charakterystyczne dla innych dziedzin sportu. Mając narzędzie takie, jak TRX®, wreszcie każdy może dostosować dane ćwiczenie do swoich własnych potrzeb i możliwości. I to pozwala wprowadzić wreszcie prawdziwą demokrację w klubie fitness, dla każdego – i dla każdego ciała.

zdjęcia i źródło: TRX Training
Lena

Nieustanny obserwator i eksplorator. ;-)

Najnowsze artykuły na naszym blogu