fbpx

Przeciwnik, który wytrąca z równowagi, czyli o tym, czy BOSU i Kamagon sprawdzają się w sportach walki

  • Napisała 
  • Dział: Trening
  • Czytany 1759 razy
Zdjęcia dzięki uprzejmości Octopus Zdjęcia dzięki uprzejmości Octopus

Każdy instruktor czy trener pracujący z akcesoriami rzucającymi wyzwanie stabilizacji zna doskonale BOSU oraz Kamagon Ball – dwa kultowe już przybory, z których każdy na swój sposób wymusza ujarzmianie „obcej” siły. Czy jednak włączenie ich do treningu może okazać się doskonałą pomocą również dla osób trenujących sporty walki? O tym opowiadają nam Kuba Pawlak i Filip Madej, którzy są trenerami przygotowania motorycznego w łódzkim klubie Octopus i którzy bez litości testowali oba sprzęty.

 

W jakim rodzaju treningu BOSU i Kamagon sprawdziły się szczególnie dobrze i dlaczego?

BOSU znamy bardzo dobrze, cenimy jego solidne wykonanie i przemyślaną konstrukcję. Kamagon z kolei zaskoczył nas pomysłem z wodą i wygodą użytkowania. Oba sprzęty sprawdzają się dobrze w treningu funkcjonalnym uderzającym w nasz sport, czyli sporty walki.

W jaki sposób wspomniane sprzęty nam pomagają? Zacznijmy może od elementu stabilizacji. Jest to bardzo ważny aspekt wpływający na cechę motoryczną, jaką jest koordynacja ruchowa. W naszym sporcie stabilność na nogach jest niezwykle ważna, gdyż nasz przeciwnik bardzo często chce nas obalić, przetoczyć czy też wytrącić nas z równowagi. Dzięki pracy, jaką wykonujemy na platformach powodujących niestabilność, jak BOSU, zwiększamy stabilizację mięśni głębokich, poprawiając przy tym refleks, równowagę i koordynację ruchową, co może być kluczowym aspektem podczas walki. BOSU świetnie sprawdza się również w treningu plyometrycznym, który ma na celu wygenerowanie jak największej mocy mięśniowej podczas wysiłku, jednocześnie łącząc to z elementami „nie-stabilizacji”. Połączenie tych dwóch elementów skutkuje świetną imitacją przeciwnika w momencie, w którym musimy zebrać w jednej sekundzie maksymalną moc, przy jednoczesnym elemencie nie-stabilizacji, jakim jest nasz przeciwnik, by np. uciec z niedogodnej dla nas pozycji. Ćwiczenia, które możemy na nim wykonać, można zliczyć w dziesiątkach, ale przykładowe to pompki na BOSU, ćwiczenia pomagające wzmocnić równowagę, np. stanie na jednej nodze, przysiady, wykroki, wskoki na BOSU czy wykroki w bok do półprzysiadu.

Octopus

Drugi testowany sprzęt, Kamagon, to nic innego jak nieustabilizowany ciężar, wypełniony wodą, zamknięty w gumowej piłce. Od nas zależy, jaka ilość wody znajdzie się w środku, dzięki czemu możemy dobrać odpowiednią wagę piłki do osoby trenującej przy pomocy tego właśnie przyboru.
Po bliższym zapoznaniu się z Kamagon Ball dostrzegliśmy duże możliwości świetnej zabawy z tym sprzętem. Pierwsza z nich to poprawa balistyki ciała - która w sportach walki jest kluczowa - poprzez wykorzystanie przez Kamagon zjawiska bezwładności, angażującego większą liczbę włókien mięśniowych w trakcie wykonywania ćwiczeń.
Kolejne ważne zastosowanie to trening rehabilitacyjny, który poprzez odpowiednie nakierowanie, jest w stanie wzmocnić nasze mięśnie, smarowanie w stawach, poprawić stabilizację mięśni głębokich, co jest bardzo ważne przy np.: skręceniach, naderwaniach/zerwaniach więzadeł itp., gdyż to właśnie te mięśnie przejmą rolę stabilizacji, a bez wątpienia Kamagon poprawia ich siłę.

Kamagon Ball w sportach walki

Jaka jest zatem przewaga Kamagona nad innymi rodzajami ciężarów?

Główną zaletą Kamagona jest to, że produkt ten jest niestabilnym ciężarem. „Przeciwnik” nie jest nieruchomym żelastwem, jakie leży na siłowni. Pracując na nim, polepszamy naszą balistykę ciała, co daje lepsze zrozumienie i wyczucie ruchu; wprowadza on również element niestabilności i uczy nas płynnego, usystematyzowanego oddychania, które jest również niezmiernie ważne podczas wysiłku. Produkt ten nadaje się zarówno pod treningi funkcjonalne, dotyczące praktycznie każdej dziedziny sportu, jak i pod cardio oraz elementy crossfitu. Jest po prostu narzędziem świetnej zabawy dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jakimkolwiek sportem czy ruchem fizycznym.

Kamagon Ball

Komu, Waszym zdaniem, najbardziej może przypaść do gustu BOSU i Kamagon?

Dosłownie każdej osobie. Oba sprzęty można wykorzystywać na siłowniach, w plenerze czy też w domu. Może korzystać z nich osoba, która zajmuje się sportem zawodowo i potrzebuje narzędzia, które pomoże jej w treningu funkcjonalnym do danej dyscypliny sportowej, jak i każda osoba zajmująca się sportem amatorsko lub po prostu zaczynająca przygodę ze sportem. Najważniejszym aspektem dla ostatniej grupy docelowej będzie zabawa, gdyż oprócz tego, że BOSU i Kamagon są bardzo mocnymi narzędziami do poprawy naszych wyników, to potrafią zapewnić uśmiech na twarzy spowodowany elementem świetnej zabawy.

Octopus Łódź to nowoczesny klub, który powstał z pasji do sportów walki, to doświadczeni instruktorzy, 180 m2 maty, przestronne szatnie i strefa odpoczynku, a to wszystko w pięknym, pofabrycznym budynku.
Lena

Nieustanny obserwator i eksplorator. ;-)

Najnowsze artykuły na naszym blogu