Spacer po zdrowie – czyli teraz Twój ruch. Dosłownie i w przenośni!

Konferencja fundacji "Zaskoczeni Wiekiem" Konferencja fundacji "Zaskoczeni Wiekiem"

O nowatorskiej idei fitnessu medycznego pisaliśmy już w styczniu. Twórczynie tego hasła – dr Anna Plucik – Mrożek oraz instruktor fitnessu Małgorzata Perl - nie przypuszczały chyba wówczas, że zaledwie 9 miesięcy później ich inicjatywę „Spacer po Zdrowie” swoim oficjalnym patronatem obejmie samo Ministerstwo Zdrowia oraz PKOL. Wsparcie takiego kalibru to niezbity dowód na to, że fitness medyczny i akcje społeczne z nim związane wypełniły znakomicie prozdrowotną niszę w naszym kraju – zwłaszcza w odniesieniu do ludzi starzejących się i cierpiących na choroby przewlekłe. Czy można jednak odkryć jeszcze cokolwiek nowego w starym jak sam świat spacerowaniu? Okazuje się, że tak.

 

Uzdrawiająca siła prostoty

Spacer to najtańszy i najbardziej dostępny spośród naprawdę skutecznych środków zapobiegających chorobom przewlekłym. Jednak całkiem niedawno naukowcy z Harvardu opracowali raport na temat wpływu spacerów na nasze zdrowie, po lekturze którego lekarze powinni zacząć masowo przepisywać go swoim pacjentom w miejsce niektórych pigułek. Wiemy już teraz ponad wszelką wątpliwość, że spacer nie tylko nie ma żadnych działań ubocznych, natomiast zaledwie 21 minut spaceru dziennie zmniejsza ryzyko chorób serca aż o 30%. Co więcej, regularny ruch zmniejsza śmiertelność i ryzyko nawrotu raka piersi o 50%, ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 60%, ryzyko rozwoju choroby Alzheimera o 40%, ryzyko choroby wieńcowej i nadciśnienia tętniczego o ok. 40%, ryzyko udaru mózgu o 27% i ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 o 58%. Ruch jest też jednym z najskuteczniejszych, znanych ludzkości leków antydepresyjnych. Sam spacer zacieśnia więzi społeczne i można go stosować właściwie wszędzie.

Teraz należy tylko zaszczepić polskiemu społeczeństwu świadomość, że czasem takie właśnie, proste rozwiązania bywają najlepsze, a wyplenić wciąż pokutujące myślenie o szkodliwości ruchu w pewnym wieku lub konieczności podjęcia wyczynowego sportu dla uzyskania efektów. To właśnie misja dr Anny Plucik – Mrożek oraz Małgorzaty Perl.

Małgorzata Perl

Fitness medyczny na świecie

Na dobry początek w ubiegłym tygodniu obie panie poprowadziły konferencję zorganizowaną przez fundację Zaskoczeni Wiekiem, która była milowym krokiem w rozpropagowaniu idei fitnessu dla zdrowia. Hasłem konferencji przeprowadzonej w Polskiej Agencji Prasowej było "Fitness Medyczny receptą dla starzejącego się społeczeństwa i chorób przewlekłych”. Na konferencji stawili się, m.in., prof. Ewa Kozdroń, która opowiadała o kosztach społecznych braku ruchu i odpowiedniej profilaktyki; prof. Jan Tylka, który przybliżył aspekty psychobiospołeczne ruchu i opowiedział, jak zmotywować Polaków do aktywności fizycznej; Sekretarz Stanu Ministerstwa Zdrowia - Jarosław Pinkas; Dyrektor Biura Sportu i Rekreacji Janusz Samel, pani Dorota Ognicha oraz ambasadorka Beata Sadowska. Fitness medyczny wspiera także również PKOL, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Exercise is Medicine.

Spacer Po Zdrowie

Ów amerykański program, działający już w 43 krajach na świecie, z powodzeniem obala szkodliwe stereotypy narosłe wokół przeciwwskazań do ruchu i skutecznie poprawia statystyki dotyczące zdrowia, zostawiając – jak dotąd – w tyle Polskę. Szczęśliwie, Exercise is Medicine jest właśnie po raz pierwszy wprowadzany nad Wisłę, a jego twórcy z entuzjazmem wspierają inicjatywy fundacji Zaskoczeni Wiekiem.

Smutne fakty o Polsce i prosta recepta w zasięgu ręki

Konsekwencją przekonań o szkodliwości ruchu w pewnym wieku lub przy konkretnych schorzeniach jest fakt, że Polska jest najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie. 45% zgonów w Polsce stanowią choroby układu krążenia, a za 26% odpowiedzialne są nowotwory. Do ich powstawania przyczynia się siedzący tryb życia, będący wg WHO czwartą przyczyną zgonów na świecie, co stanowi 9% wszystkich zgonów. Zadaniem trudniejszym od wyjścia na półgodzinny spacer okazuje się przekonanie Polaków, że receptą na bolączki jest ruch; że mają prawo domagać się od swoich lekarzy konkretnych porad dotyczących aktywności fizycznej dostosowanych do możliwości i wieku swoich pacjentów. Jak jednak tego dokonać, gdy skostniały system od dekad skupia się wokół przepisywanych leków?

Fundacja „Zaskoczeni Wiekiem” proponuje pacjentom oddanie się pod jej skrzydła, a lekarzom, trenerom i dietetykom - zapisanie się do programu Fitnessu Medycznego. Ten jasny i klarowny system współpracy między nimi z powodzeniem pomaga leczyć i wyleczyć różne choroby już w 43 krajach; trzeba tylko wiedzieć, jak.

Konferencja Fundacji Zaskoczeni Wiekiem

Chodź z nami na spacer. Chorobę zostaw w domu.

Beata Sadowska, dziennikarka, redaktor naczelna magazynu “Dbam o zdrowie”, mówi: „Wspieram każdą inicjatywę, która odsuwa do nas leki, a przybliża zdrowie. Każdą, która sprawia, że bardziej i częściej się uśmiechamy, że mamy więcej siły. Każdą, która nie skazuje starszych ludzi na zapomnienie, a przywraca ich społeczeństwu. Każdą, która pokazuje, że chcieć to móc - wyjaśnia. - (…) Projekt Fitness Medyczny to ogólnopolska inicjatywa prozdrowotna, w ramach której planowanych jest wiele ciekawych aktywności odpowiadających na potrzeby polskiego społeczeństwa zgodnie z danymi epidemiologicznymi. Ma wsparcie wielu znakomitych polskich i zagranicznych ekspertów oraz instytucji."

Beata Sadowska

Pierwszą inicjatywą Fundacji jest organizowany 24 września 2016 w warszawskim Parku Skaryszewskim Spacer po Zdrowie, na który zaprasza również ekspertfitness.com.

Nie czekaj na receptę od lekarza, tylko zabierz go tego dnia na wspólny spacer – edukacja w zakresie fitnessu medycznego jest bowiem niezbędna zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Bez niej leczenie ruchem nie ma szans się udać. Udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny, wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja. Cały harmonogram tego aktywnego dnia, po którym poczujesz się jak nowo narodzony, dostępny jest pod tym linkiem: http://zaskoczeni.com.pl/index.php/spacer-po-zdrowie/

Pamiętaj – lekarze mogą przepisać ci kolejne pigułki, ale nikt na świecie nie jest w stanie ruszyć się za Ciebie. Twój ruch!

Pierwszy Spacer Po Zdrowie