Co Ci szkodzi wiedzieć więcej? - czyli meeting charytatywny Fundacji "Zaskoczeni Wiekiem"

Przyjdź. Dowiedz się, jak cieszyć się pełnią życia mimo przewlekłych chorób! Ty tu rządzisz! Przyjdź. Dowiedz się, jak cieszyć się pełnią życia mimo przewlekłych chorób! Ty tu rządzisz!

Widząc słowo charytatywny, część z nas spokojnie scrolluje stronę dalej, udając, że ktoś przed chwilą właśnie nie zawołał do nas o pomoc. „Tylu ludzi jej potrzebuje, że gdybym miał pochylać się nad każdym, nie starczyłoby mi życia i finansów. No i ci naciągacze. Skąd mam wiedzieć, dokąd trafią moje pieniądze?” – usprawiedliwiamy się sami przed sobą. Wszystkie te pytania znikają w dniu, w którym o pomoc musimy poprosić my. Meeting charytatywny Fundacji „Zaskoczeni Wiekiem” to nie kolejna zbiórka pieniędzy. To przede wszystkim szansa na nauczenie się od profesjonalistów, jak oddalić widmo choroby od nas samych. Ale to nie jedyny powód, dla którego tego dnia warto wybrać się do Legionowa.

Zacznijmy jednak od początku. A początek ma źródło w haśle „fitness medyczny”. Co to takiego?

Do spotkania medycyny i fitnessu doszło pewnego wieczoru w klubie fitness w osobach dwóch, wyjątkowych kobiet: doktor Anny Plucik Mrożek i instruktor fitnessu Małgorzaty Perl. Przypadkowe spotkanie zaowocowało pewnością, że można połączyć wiedzę medyczną z fitnessem po to, by pełnią życia cieszyły się także osoby przewlekle chore – bo dlaczego nie, skoro można podnieść komfort ich życia i wspomóc leczenie? Z połączenia wiedzy i doświadczenia obu pań powstał w ten sposób fitness medyczny – czyli dziedzina, która uaktywnia do działania osoby cierpiące na przewlekłe choroby. A dlaczego ma to w ogóle sens?
Ponieważ medycyna od dawna już wie, że aktywność fizyczna nie tylko zmniejsza zachorowalność na ciężkie choroby, ale pomaga dużo łatwiej przez nie przejść. I to nie są puste słowa.

DSC 1723

Jak w praktyce wygląda działanie fitness’u medycznego?

Dr Anna Plucik – Mrożek wyjaśnia: Od około 6 lat zajmujemy się propagowaniem aktywności fizycznej wśród osób z chorobami przewlekłymi. Chcemy, aby ludzi nabrali odwagi, nie siedzieli w domu i rozpoczęli zaplanowane treningi niezależnie od tego, na jaka chorobę przewlekłą chorują. Innowacyjność naszego działania polega na ścisłej współpracy trenera i lekarza, aby zwiększyć bezpieczeństwo osób ćwiczących. Od początku naszej działalności prowadzimy programy aktywności fizycznej współfinansowane przez powiat legionowski. W trakcie programu każdy uczestnik ma przeprowadzaną konsultację medyczną, podczas której lekarz przeprowadza wywiad, badanie fizykalne, ocenia badania dodatkowe i określa zakres wysiłku dla danej osoby. Potem trener przeprowadza test sprawnościowy i można zaczynać treningi. Fundacja „Zaskoczeni Wiekiem" jest niejako naturalną kontynuacją naszych działań. 

Pytana o to, skąd się wzięła nazwa fundacji i do kogo kieruje swoje działania, pani doktor tłumaczy:

Ponieważ każdy może być zaskoczony swoim wiekiem - osoba starsza, bo już nie może być tak aktywna jak wcześniej; osoba młoda, bo już odczuwa bóle kręgosłupa lub niespodziewanie zachorowała np. na cukrzycę. Matka dziecka, które jest otyłe, itd.
Plany naszej działalności są bardzo szerokie, ale naszym głównym celem jest propagowanie ruchu jako leku, zapobieganie siedzącemu trybowi życia i - dzięki temu - zapobieganie chorobom.

DSC 1630 sm kadr

Co możemy osiągnąć, włączając do codziennego życia ruch pod okiem specjalistów?

Szereg korzyści prozdrowotnych zdaje się nie mieć końca, ale wśród najważniejszych wymienić można wzmocnienie serca, normalizację ciśnienia tętniczego, zwiększoną odporność - co ma znaczenie szczególnie w przypadku chorób nowotworowych - zwiększoną siłę mięśni, obniżenie stężenia złego cholesterolu oraz podwyższonego poziomu glukozy we krwi, poprawę samopoczucia oraz jeden niezwykle przyjemny skutek uboczny – zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Jeżeli jednak nie zdążymy uciec chorobie, wciąż nie jest za późno – bez użycia leków, możemy postawić swój organizm na nogi.

Meeting charytatywny, który odbędzie się już w najbliższą sobotę, to zastrzyk porządnej wiedzy na ten właśnie temat dla wszystkich tych, który zechcą przyjść i posłuchać.

A warto, ponieważ wstęp jest wolny, a w ramach wykładów możemy nauczyć się, jak może wyglądać i jakie znaczenie mieć aktywność fizyczna w chorobach nowotworowych; jak ruch może wpływać na nasz nastrój czy pomóc w walce z cukrzycą. Będzie też o aktywności fizycznej dla seniorów, a gość specjalny z Belgii, Rene Lomanga, poprowadzi show BOKWY i ZUMBY. Pani doktor wyjaśnia, do kogo kierowane są te wszystkie działania:

Meeting charytatywny jest adresowany absolutnie do wszystkich - młodych, starszych, zdrowych i chorych. Dzięki niemu chcemy pokazać, jak ważny jest ruch w naszym życiu - dlatego są w planie meetingu wykłady. Chcemy, aby ludzie przestali bać się ruchu, dlatego pokażemy, że niezależnie od wieku i dolegliwości można doskonale się bawić i jednocześnie dbać o swoje zdrowie. W trakcie meetingu będzie przeprowadzona zbiórka pieniędzy, aby wspomóc leczenie raka Janusza Płockiego i pomóc rodzinie Marka Banaka po jego śmierci. Nowotwory są coraz częstszą chorobą naszych czasów, dlatego walka z nimi staje się priorytetem. Chcemy zachęcić do zdrowego stylu życia, który zmniejsza ryzyko wystąpienia raka. Mamy nadzieję, że będzie to impreza cykliczna. Kolejny meeting planujemy w lecie.

Nie zamykaj oczu na cierpienie innych i własne ryzyko zachorowania. Obie sprawy są realne, ale z każdą możemy sobie poradzić dzięki wsparciu i wiedzy specjalistów. Wystarczy odrobina własnej inicjatywy. Zapraszamy!

Wydarzenie zostało objęte patronatem prezydenta Legionowa.
Wydarzenie wspiera ekspertfitness.com
Więcej informacji na temat fitnessu medycznego na stronie www.perlasport.pl