fbpx

Trening wytrzymałościowy z TRX®

  • Napisała 
  • Dział: Trening
  • Czytany 4079 razy
TRX® w treningu wytrzymałościowym TRX® w treningu wytrzymałościowym

Każdy sportowiec - zwłaszcza trener czy instruktor - chciałby móc się poszczycić wytrzymałością stali. Czy to jednak możliwe, by zwiększyć wytrzymałość tlenową, beztlenową i szybkściową tylko przy użyciu jednego sprzętu?

Termin "wytrzymałość ogólna" odnosi się do zdolności wytrwania w wysiłku fizycznym o określonej intensywności w danym czasie. Dodatkowo, stopień wytrzymałości determinują też takie indywidualne cechy, jak odporność na zmęczenie, stres i ból, siła woli, poziom motywacji czy czas potrzebny do regeneracji. Jak ćwiczyć to wszystko naraz i się nie zniechęcić?

Wytrzymałość przejawia się na różne sposoby i istnieje wiele jej rodzajów. Dla przykładu, wytrzymałość mięśniowa określa ich zdolność do wielokrotnego kurczenia się przez dłuższy okres czasu i opierania zmęczeniu. Natomiast wytrzymałość krążeniowa odnosi się do serca, naczyń krwionośnych i zdolności płuc do pompowania tlenu stale, przez dłuższy czas trwania ruchu. Przykładem na to jest np. zdolność do utrzymania stabilnego oddechu w trakcie długiego biegu bez konieczności zatrzymania. Każdy chciałby biec bez zmęczenia, ale nie każdy lubi treningi wytrzymałościowe, zwłaszcza, kiedy wieje od nich nudą. Tymczasem trening wytrzymałościowy naprawdę może być wciągający i urozmaicony, a do tego pomaga usprawnić krążenie, układ oddechowy i wytrzymałość mięśni podczas wszelkich ćwiczeń aerobowych lub beztlenowych.

Trening wytrzymałościowy TRX

Choć większość ludzi trening wytrzymałościowy kojarzy wyłącznie z pływaniem, bieganiem i jazdą na rowerze, dotyczy on znacznie większej ilości dyscyplin i od dawna już wychodzi poza utarte schematy. Tu właśnie pojawia się szerokie pole do popisu dla TRX®, który świetnie odwzorowuje schematy ruchowe z bardzo wielu dziedzin. 

Każdy rodzaj wytrzymałości poprawia wydatnie osiągi, a praca nad każdym wymaga nieco innych ćwiczeń, ale prawie wszystkie te rodzaje wytrzymałości można zwiększyć przy użyciu jednego sprzętu - TRX®. I, co ważne, są to ćwiczenia naprawdę ciekawe!

Jak stwierdza Marek Mroczek, zwycięzca castingu na Master Trenera TRX®:

„Trening w podwieszeniu jest bardzo dobrym pomysłem na trening uzupełniający dla wszystkich sympatyków dyscyplin wytrzymałościowych. Przy odpowiednio dobranym zestawie ćwiczeń poprawia ekonomikę pracy mięśni specyficznych dla biegaczy, triathlonistów, kolarzy, pływaków i przedstawicieli innych sportów, gdzie wydolność jest kluczem.”

Trening triathlonistów TRX®

Wiele sportów zespołowych, w tym piłka nożna, lacrosse, frisbee czy koszykówka wymaga dużej wytrzymałości, podobnie jak trekking w rakietach śnieżnych, narciarstwo, wspinaczka czy snowboard. Znaczenie treningu wytrzymałościowego wykracza więc daleko poza przebiegnięcie maratonu lub ukończenie triathlonu. Wytrzymałość nie tylko zwiększa wydajność podczas treningu, ale również przyczynia się do ogólnego stanu zdrowia, dostarczając energii, poprawiając funkcje serca i zwiększając metabolizm.

Treningi funkcjonalny i siłowy znakomicie rozwijają wytrzymałe, silne ciało, które pozwala dać z siebie wszystko podczas treningu wytrzymałościowego. Trening z systemem podwieszanym TRX® może również pełnić rolę dodatkowego treningu metabolicznego zastępującego pływanie, jazdę rowerem lub biegu, a jednocześnie pomaga złagodzić ryzyko urazu i przyspiesza rekonwalescencję. Marek wyjaśnia:

„Dzięki systemowi podwieszanemu TRX® jesteśmy w stanie doskonale poprawiać ergonomię naturalnych ruchów oraz tych charakterystycznych dla danej dyscypliny, przez co poprawiamy możliwości organizmu i maksymalizujemy jego potencjał. Finalnie bardzo pozytywnie wpływa to na poziom wytrzymałości - zarówno tlenowej, jak i beztlenowej. Trening z wykorzystaniem taśm wielopłaszczyznowo i wielobodźcowo angażuje ciało. Dzięki swobodnemu i bardzo płynnemu skalowaniu ćwiczeń jesteśmy w stanie tak układać treningi, aby w prosty sposób sterować impulsem, jaki chcemy zastosować w konkretnym przypadku. Biorąc pod uwagę prostotę sprzętu i jego łatwą obsługę, liczba możliwości jest tak naprawdę nieograniczona. Wystarczy tylko mądry i kompetentny trener i nieco kreatywności.”

Trening wytrzymałościowy TRX

Jakie ćwiczenia z TRX® nadają się do ćwiczenia wytrzymałości?

Tłumaczy Małgorzata Wolniewicz-Feder, Master Trener TRX®:

„TRX® to jeden z niewielu przyrządów fitness, który do poprawnego wykonania danego ćwiczenia potrzebuje zaangażowania wszystkich mięśni. Nie ma izolacji danej grupy mięśniowej i niemalże każde ćwiczenie wzmacnia całe ciało ćwiczącego."

Które ćwiczenie, według Gosi, najlepiej nadaje się do podniesienia ogólnej wytrzymałości za pomocą TRX®?

"Niekwestionowanym królem mojej biblioteki ćwiczeń jest TRX® plank. To ćwiczenie, które jest bazą do wszystkich innych ćwiczeń wykonywanych z użyciem TRX®. Nieumiejętne ustawienie stóp, głowy i brak napięcia w ciele sprawia, że choć ćwiczący i tak wzmacnia swoje ciało i podnosi wytrzymałość, to ćwiczenie traci na jakości. Natomiast poprawna technika i praktyka TRX® Plank daje cale spectrum możliwości, które są początkiem niekończącej się podróży na treningach z użyciem TRX®.” 

Nie pozostaje więc nic innego, niż zacząć testować, czyja wytrzymałość jest większa: taśm TRX czy nasza własna. ;-)

Lena

Nieustanny obserwator i eksplorator. ;-)

Najnowsze artykuły na naszym blogu