fbpx

Rip Trainer i TRX® - czym się różnią?

  • Napisała 
  • Dział: Trening
  • Czytany 3007 razy
Rip Trainer czy TRX®? Oba sprzęty mogą się świetnie uzupełniać, prowadząc Cię do celu. TRX® Rip Trainer czy TRX®? Oba sprzęty mogą się świetnie uzupełniać, prowadząc Cię do celu.

TRX® i Rip Trainer. Dwa sztandarowe produkty z jednej stajni, różne zastosowania, jeden cel: make your body your machine. Czym różnią się korzyści osiągane dzięki systemowi podwieszanemu TRX® od tych, które daje Rip Trainer? Które są lepsze do ćwiczeń cardio, które do treningu metaboliczno-kondycyjnego, które zwiększają siłę eksplozywną, a które rozwijają ogólną siłę i stalowe mięśnie środka? Oba przybory mogą się znakomicie uzupełniać, ale istnieją obszary, w których poszczególne sprzęty sprawdzają się lepiej. 

Jakub Wurzel, Master Trener TRX® oraz manager sprzedaży TRX® w Europie obrazowo wyjaśnia podstawową różnicę na uproszczonym przykładzie.

„Wyobraź sobie taką sytuację: idziesz ciemną uliczką w szemranej okolicy, nagle wyłania się jakiś gość i cię popycha. Żeby nie upaść, żeby zachować równowagę, musisz mieć m.in. mocne mięśnie środka, dosłownie – mocny kręgosłup. To jest główny obszar działania TRX®. Żeby się natomiast obronić, zainicjować skuteczne uderzenie, powinieneś mieć świetnie rozwiniętą siłę eksplozywną i szybkość. Innymi słowy, powinieneś móc wygenerować maksymalną siłę w maksymalnie krótkim czasie. Ten parametr znakomicie zwiększa Rip Trainer.”

Trening z TRX

Czy istnieją jakieś wspólne obszary działania dla TRX® i Rip Trainer’a?

Tak - istnieje szereg podobnych korzyści, które osiągniemy dzięki obu sprzętom.
Najważniejszy, wspólny mianownik dla obu zestawów jest taki, że oba służą do treningu funkcjonalnego, a co za tym idzie – rzeźbią wspaniale sylwetkę bez jednoczesnego przyrostu masy mięśniowej oraz czynią wykonywanie codziennych czynności dużo łatwiejszym, sprawniejszym i szybszym.
Oba akcesoria wykorzystują wzorce ruchowe z życia codziennego. Zarówno system podwieszany TRX® jak i Rip Trainer rzucają wyzwanie stabilności, zmuszając Cię do ćwiczeń w różnych płaszczyznach ruchu i z różnym obciążeniem, które regulujesz sam/-a poprzez swoje ustawienie. W końcu, oba pozwalają spalić kalorie, podnoszą mobilność i fenomenalnie wzmacniają mięśnie środka, kluczowe zarówno podczas ćwiczeń, jak i w codziennym życiu.

Czym różni się trening z systemem podwieszanym TRX® od treningu z Rip Trainer’em?

Mówiąc najprościej, TRX® wydajniej pomaga budować ogólną siłę ciała. Można je obciążyć według własnego uznania poprzez stosowne ustawienie i skupić się na prawidłowym wykonywaniu kontrolowanych ruchów w stanie tego obciążenia, co rozwija tężyznę. Posiadając taką „bazę”, łatwiej jest pracować nad siłą eksplozywną. To trochę jak z budową domu: to, co wypracujesz na TRX®, jest świetnym fundamentem, na którym możesz zbudować resztę. W tym pomaga właśnie Rip Trainer, przy pomocy którego możesz pracować nad szybkością, gibkością, wydolnością krążeniowo-naczyniową, przeprowadzać trening cardio i metaboliczno – kondycyjny. Istnieje jedna, szczególnie charakterystyczna cecha Rip Trainer’a, która odróżnia go od TRX®: za sprawą elastycznego oporu, jaki wytwarza, Rip Trainer pozwala wygenerować dużą szybkość na początku ćwiczenia i zmusza do kontrolowania powstałego w ten sposób, adekwatnie dużego naprężenia, pod koniec ruchu. Tu właśnie widać najbardziej różnicę pomiędzy nim a TRX®, w przypadku którego chodzi o pełną kontrolę podczas całego trwania ruchu i w całym jego zakresie. Dodatkowo, ponieważ Rip Trainer wyzwala asymetryczne obciążenie, większość generowanych ruchów jest rotacyjnych i antyrotacyjnych.

Rip Trainer
Przykładowo, klasyczne „wyciskanie na klatę” z Rip Trainer’em staje się rotacyjnym, eksplozywnym ruchem angażującym całe ciało, podczas gdy to samo ćwiczenie wykonywane na systemie podwieszanym polega na pełnej kontroli całego ruchu z obciążeniem.

Trenujemy ruch, nie mięśnie

– tak brzmi jedno z haseł TRX®. To dobrze oddaje idee stojące za genezą obu przyrządów, mimo, że każdy z nich działa w nieco inny sposób. Podsumujmy zatem:

TRX®, stworzony w armii przez Randy’ego Hetricka, ma na celu przede wszystkim podniesienie ogólnej siły i wytrzymałości podczas wykonywania codziennych zajęć. Dla odmiany Rip Trainer, pomyślany głównie dla sportowców i rehabilitantów przez mistrza USA w Taekwondo, Pete’a Holmana, dostarcza unikalnej mieszanki ruchów rotacyjnych, poprawiających siłę mięśni środka, kontrolę nad ruchem, siłę, stabilność, równowagę, tempo metabolizmu i koordynację ruchową. Wszystko to ma na celu nie przyrost masy mięśniowej, a sprawności niezbędnej do zwyczajnego życia. Poprzez ćwiczenie tych ruchów, również w trudniejszych warunkach - przy obciążeniu, zmniejsza się ryzyko kontuzji przy wykonywaniu ich na co dzień. Co ciekawe – wykonywanie krótkich ćwiczeń o wysokiej intensywności, dokładnie takich, jak w przypadku Rip Trainer’a, skutkuje spalaniem kalorii nawet po ich zakończeniu.

Rzucanie piłką, odbijanie jej, zamachnięcie się rakietą tenisową lub pływanie – te wszystkie czynności, których skuteczność zależy wprost od stopnia rozwinięcia siły eksplozywnej bądź zainicjowania ruchu rotacyjnego, przychodzą łatwiej po treningu z Rip Trainer’em. By jednak skuteczniej i lepiej pracować z Rip Trainer’em, warto wcześniej potrenować z TRX®. Połączenie treningów na obu przyrządach to prosta i pewna droga do osiągnięcia głównego celu TRX®: MAKE YOUR BODY YOUR MACHINE.

TRX®

A może by tak taniej…?

Niezwykle istotne jest również to, że TRX® rozwinął bardzo szerokie zaplecze metodyczne i merytoryczne, zawierające setki ćwiczeń, wskazówek i zasad nauczania dla obu systemów. Siła TRX® i Rip Trainera nie kończy się na inżynierii i zaprojektowaniu fajnego, ciekawego sprzętu; to, co za nimi stoi, to potężna baza zdobywanej latami wiedzy, której nie można otrzymać kupując jedynie nieprzemyślane imitacje. Zaopatrując się w oryginalny sprzęt TRX®, zostajemy sowicie nagrodzeni nie tylko jakością, ale WIEDZĄ na temat tego, jak zakupiony sprzęt poprawnie i optymalnie eksploatować. Każdy komponent użyty do produkcji TRX® czy Rip Trainer’a, każde rozwiązanie techniczne w nich zastosowane znajdują swoje uzasadnienie w treningu. Tu wszystko ma znaczenie: rodzaj i naprężenie taśmy oporowej, wytrzymałość pętli, karabińczyków czy sposób mocowania. Podróbka da nam złudzenie wykonywania tych samych ćwiczeń i osiągania tych samych rezultatów. O ile nie skończy się to dla nas prędzej czy później tragicznie, nadal pozostanie to w dużej mierze tylko złudzeniem.

Oryginalny sprzęt TRX® w Polsce dostępny wyłącznie poprzez http://ekspertfitness.com/sklep/trx

 

Lena

Nieustanny obserwator i eksplorator. ;-)

Najnowsze artykuły na naszym blogu