Jakie trendy fitness będą królować w 2015 roku?

Uwzględnienie zajęć fitness w tygodniowym grafiku jest już nie tylko kwestią rozprzestrzeniającej się na całym świecie mody, ale, przede wszystkim, rosnącej świadomości dotyczącej wymiernych korzyści płynących z dobrze dobranych treningów. Wraz z lawinowym wzrostem liczby klubów fitness rosną też oczekiwania klientów co do rodzajów oferowanych treningów i konkretnych efektów, jakich można oczekiwać od swoich trenerów i klubu. Zapotrzebowania ćwiczących stają się więc automatycznie obiektem badań rozmaitych instytucji czy uniwersytetów.

Kalistenika i TRX

Pod koniec ubiegłego roku ACMS, czyli Amerykański College Medycyny Sportowej, przeprowadził coroczne badania prognozujące trendy fitness na 2015. Wyniki analiz przeprowadzonych pośród ok. 3,400 profesjonalistów pracujących w branży zostały przedstawione w listopadowo-grudniowym wydaniu „ACMS's Health & Fitness Journal®”

Według ich prognoz, w 2015 roku głównym obiektem zainteresowań osób uczęszczających do fitness klubów stanie się przede wszystkim kalistenika, czyli aktywność fizyczna wykorzystująca ćwiczenia z użyciem własnego ciężaru ciała, której znaczenie dla kształtowania sylwetki, równowagi, koordynacji i zwinności zostało na nowo docenione. Warto tutaj przypomnieć, że ta metoda treningu była jedną z ulubionych już wśród starożytnych Rzymian, Greków i Spartan. Dzisiaj trening przy minimalnym nakładzie sprzętowym przeżywa swój wielki powrót.

Wyniki badań nie dziwią doktora Walter R. Thompsona, głównego autora badania, który zauważa, że kalistenika stała się w ostatnim czasie kluczową częścią wielu obecnie popularnych programów treningowych. Wzrost zainteresowania tym trendem jest szczególnie widoczny w ogromnej popularności systemu podwieszanego TRX opartego w całości na pracy z własną masą ciała, który intensyfikuje korzyści płynące np. z klasycznych pompek, mostków, dipów itp.

Intensywny Trening Interwałowy, czyli szybkie tempo i szybkie efekty

Wszystko wskazuje również na to, że hitem wśród osób uprawiających fitness będzie niezmiennie HIIT (High Intensity Interval Training) czyli trening interwałowy/przedziałowy o wysokiej intensywności. Ćwiczenia o bardzo wysokiej intensywności przeplatane etapami mniejszego wysiłku skutkują zwiększeniem wytrzymałości organizmu oraz szybszym spalaniem tłuszczu. Efekty kilkuminutowego treningu są porównywalne do wielogodzinnych ćwiczeń, co nabiera szczególnego znaczenia dla zabieganego społeczeństwa.

Odmianą HIIT jest tabata, tj. czterominutowy interwałowy trening metaboliczny przynoszący nadzwyczaj szybkie rezultaty, skonstruowany w 1990 r. przez Izumiego Tabata, japońskiego naukowca. Głównym celem tabaty jest podniesienie wydolności tlenowej (aerobowej) oraz beztlenowej (anaerobowej), a spalanie tkanki tłuszczowej odbywa się niejako „przy okazji” i jeszcze długo po zakończeniu treningu. Te cechy tabaty sprawiają, że według specjalistów, w 2015 roku najprawdopodobniej stanie się ona jednym z najczęściej uprawianych treningów.

Trening siłowy, trenerzy personalni i profesjonalne szkolenia

Kult sprawnego i młodego ciała znajduje swoje potwierdzenie także w powrocie zainteresowania treningiem siłowym. Zwiększenie tolerancji na zmęczenie, wytrzymałości kości, więzadeł i ścięgien, objętości mięśni i wydolności układu mięśniowego, a także ogólne wzmocnienie organizmu w aspekcie psychofizycznym to główne, ale nie jedyne korzyści wypływające z tego rodzaju treningu, upodobanego sobie zarówno przez osoby młodsze, jak i starsze.

Jako pozostałe trendy roku 2015 specjaliści z ACMS wymieniają ćwiczenia mające na celu utratę wagi, specjalne programy fitness dla starszych, trening funkcjonalny i grupowy.

Co ciekawe, na trzecim miejscu rankingu fitness-trendów znalazły się... szkolenia i certyfikowanie. Zarówno managerowie klubów, jak i ich konsumenci docenili rolę i znaczenie profesjonalistów certyfikowanych przez uznane organizacje fitness, dlatego uzyskiwanie kolejnych stopni wtajemniczenia oraz dokumentów potwierdzających zdobyte umiejętności znajduje się w ścisłej czołówce pożądanych tendencji na 2015 rok. Również posiadanie własnego trenera personalnego wpisuje się w fitnessowe trendy bieżącego roku.

Trening z komputerem i z dala od niego

Właściciele krajowych fitness klubów odnotowują również ostatnio zainteresowanie ćwiczeniami na trampolinie, tzw. AirFit, ćwiczeniami na równowagę przy użyciu BOSU oraz treningiem na hamaku antygrawitacyjnym, tzw. AntiGravity Yoga. Jednak trendy fitness na 2015 rok nie obejmują wyłącznie treningów samych w sobie, ale również zjawiska z nimi związane.

„Moda” na intensywny treningi interwałowy pociągnęła za sobą np. zrozumienie roli regeneracji i znaczenia np. rollerów, czyli wałków piankowych, stąd lawinowo rosnące zapotrzebowanie na nie na całym świecie. Masaż powięziowy z ich wykorzystaniem pozwala uwolnić sklejone ze sobą warstwy powięzi otaczające mięsień, co znakomicie rozluźnia i chroni przed kontuzjami.

Stosunkowo nowym zjawiskiem, którego apogeum popularności jest przewidywane na 2015 rok, jest też m.in. fitness dla dzieci, będący odpowiedzią na ich siedzący tryb życia i czas spędzany przed komputerem. Paradoksalnie, z drugiej strony rejestruje się masowy wzrost zainteresowania domowym streamingiem treningów online oraz aplikacjami na smartfony rejestrującymi spalone kalorie czy przebyty dystans.

Niezależnie od obranej formy wiodącej do celu, przewodnim trendem na 2015 rok pozostaje po prostu bycie fit i świadoma praca nad kondycją oraz własnym ciałem.